Trzy kandydatki zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych. Obrzęd konsekracji po raz pierwszy odbył się w archikatedrze warszawskiej.
Liturgia rozpoczęła się od procesji wejścia, podczas której kandydatki do stanu dziewic niosły zapalone świece na znak gotowości pójścia na spotkanie z Oblubieńcem.
Następnie zostały wezwane po imieniu i przedstawione Kościołowi. Odpowiedzią: "Jestem" wyraziły gotowość pójścia za Jezusem.
Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. W homilii zwrócił uwagę, że dziewice konsekrowane były w Kościele od zawsze, chociaż z czasem obyczaj konsekracji zanikł. - Dzisiaj, po Soborze Watykańskim II, do niego powracamy, aby podkreślić wagę tej szczególnej drogi w Kościele, drogi związania z Jezusem do końca życia, nie poprzez śluby zakonne, ale poprzez życie indywidualne - powiedział biskup. - Mam wrażenie, że ta forma życia konsekrowanego ma przed sobą dobrą przyszłość.
Kaznodzieja przypomniał, że konsekracja dziewic nie jest aktem indywidualnym, ale "jest to sprawa Kościoła". - My wszyscy, ludzie stworzeni przez Boga, jesteśmy jednej natury i wszyscy jesteśmy w związku z tym współistotni. A Chrystus - odwieczny Bóg i Syn Boży - przyjmując ludzką naturę, sprawia, że od tej pory cały Kościół został złączony i włączony w tajemniczy, niewypowiedziany sposób w bóstwo Jezusa Chrystusa, a tym samym uczestniczy w niepojętej tajemnicy Przenajświętszej Trójcy, która jest źródłem wszelkiej ludzkiej miłości i wszelkich ludzkich więzów - powiedział.
Dodał, że tym, co "nadaje sens konsekracji, kapłańskim ślubom, małżeństwu, jest jedna i ta sama, niewypowiedziana, niepojęta miłość, realizowana w każdym ludzkim istnieniu w niepowtarzalny sposób".
Hierarcha przypomniał, że szczególnym powołaniem dziewic konsekrowanych jest modlitwa za Kościół i ludzi. - Będziecie nosić w sercach intencje waszych braci i sióstr, po to jesteście powołane - powiedział biskup.
Zwrócił także uwagę, że wszyscy członkowie Kościoła są połączeni ze sobą niewidzialnymi więzami, a każdy akt, każdy czyn nie pozostaje bez związku z całą wspólnotą Kościoła. - Każde zwycięstwo nad grzechem, choćby niewidoczne, dźwiga Kościół, a każdy grzech, choćby najbardziej ukryty przed światem, niszczy Kościół - wyjaśnił.
Nawiązując do Ewangelii o Marii i Marcie, zwrócił uwagę, że poprzez codzienną pracę i obowiązki kandydatki do stanu dziewic pełnią rolę Marty, ale wchodzą także w rolę Marii, słuchającej słów Jezusa. - Bądźcie temu wierne, bo jeżeli o tym zapomnicie, staniecie się zwietrzałą solą. Tu jest siła Kościoła - u stóp Jezusa, na uczcie i na krzyżu - powiedział.
Zachęcił także do powierzania się Niepokalanemu Sercu Maryi.
Do stanu dziewic zostały włączone: Gabriela Falkowska z parafii św. Stanisława Kostki, Agnieszka Kowalczyk z parafii św. Grzegorza Wielkiego na Ochocie i Marianna Królak z parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie.
Obrzęd po raz pierwszy odbył się w archikatedrze warszawskiej. Obecnie w archidiecezji warszawskiej jest 20 dziewic konsekrowanych, a 15 kobiet przygotowuje się do włączenia w ten stan.