Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nieporęt nie chce do Warszawy

4173 głosy przeciwko. 170 - za. Mieszkańcy podwarszawskiej gminy powiedzie "nie" metropolii.

Rada Gminy Nieporęt nie wycofała się z decyzji o przeprowadzeniu referendum, w którym mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Nieporęt”.

Gmina położona 25 km od Warszawy, nad Zalewem Zegrzyńskim, wchodzi w skład powiatu legionowskiego. Liczy ponad 11 tys. mieszkańców. Pierwszy zapis o wsi Nieporęt pochodzi z roku 1388, kiedy erygowano parafię w Wieliszewie. Projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu pod koniec stycznia; przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. 23 kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej.

W przeprowadzonym 14 maja głosowaniu 96,09 proc. mieszkańców Nieporętu opowiedziało się przeciwko rozwiązaniu forsowanemu przez posła Jacka Sasina oraz Prawo i Sprawiedliwość. "Za" oddano 170 głosów, czyli 3,91 proc. głosów ważnych.

Podobny wynik osiągnięto w Legionowie, gdzie 26 marca przeciwko projektowi metropolii warszawskiej opowiedziało się 94,27 proc. mieszkańców.

W najbliższym czasie referenda planują także Pruszków i Podkowa Leśna. Odwołały je natomiast między innymi Błonie i Milanówek.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama