Nowy numer 24/2018 Archiwum

"Skarb" - podaj dalej!

Krążek zawiera kompozycje autorskie oraz piosenki wykonawców, którzy kształtowali wrażliwość i warsztat artystki.

- Płyta jest dedykowana ludziom, którzy pokazali mi drogę: mojej mamie, cioci Halinie Mikołajskiej i wujkowi Marianowi Brandysowi. Jest na niej 13 piosenek. Wśród nich utwory moich ukochanych pieśniarzy, którzy mnie kształtowali i nieświadomie uczyli śpiewać:  Czesław Niemen, Ewa Demarczyk, Jan Kelus, Bułat Okudżawa czy Karel Kryl. Nie jest to jednak naśladownictwo, a wyrażenie swoimi środkami tego, co oni chcieli przekazać - mówiła Antonina Krzysztoń na spotkaniu promującym płytę „Skarb” w klubokawiarni „Docelowo”.

Przyznała, że przypominając wybranych artystów chciała sprawić radość starszemu pokoleniu, a młodszemu pokazać wybitnych muzyków. - Każdy z nich, to niezwykła osobowość, taki „prawdziwek”, czyli osoba bez zasłon, ukazująca w pełni siebie, śpiewająca sercem, dzieląca się tym, co posiada. Szczególnie miejsce w moim życiu zajął Niemen. Dzięki niemu przetrwałam trudny czas dorastania. Śpiewałam jego utwory, miałam wtedy fryzurę jak Niemen i nosiłam tunikę. Nawet przezywali mnie „Czesiek” - wspominała artystka.
Wyjaśniła, że na płycie znalazły się mniej znane piosenki Niemena. - Wybrałam te z początku jego twórczości, które on sam pisał, choć pod tym względem jest niedoceniany. Jego żona przyjęła moje wykonanie z dużą aprobatą - mówiła.

Nawiązując do tytułu krążka Antonina Krzysztoń przyznała, że skarbem są artyści, którzy ją inspirowali, muzycy, którzy z nią grali, publiczność, która od lat przychodzi na koncerty i czas, który każdemu jest dany. - Zapraszam do poszukiwania własnego skarbu – zachęcała.

Antoninie Krzysztoń akompaniował zespół, który towarzyszy jej od lat. Gościnnie na akordeonie zagrał Andrej Jagodziński, na trąbce Antoni Gralak, a  na skrzypcach Mateusz Smoczyński. - Trzon muzyków to mój typowy skład, czyli Marcin Majerczyk, José Manuel Albán Juárez  „Manolo” i Marcin Lamch. Zaprosiłam też Andrzeja Jagodzińskiego. Jego solówki wskazują, że on też kocha Niemena. Szukając skrzypka natrafiłam na Mateusza Smoczyńskiego. To wyjątkowo wybitny muzyk, a do tego bardzo skromny człowiek. Antoni Gralak z kolei to doskonały trębacz i kompozytor - wymieniała artystka.

Obecny na spotkaniu Michał Guzek, szef muzyczny Radia Warszawa zauważył, że okładka płyty ma kolor nieba, „tak jakby nastrajała na kierunek ludzkiego życia”. Ogłosił też, że właśnie rusza strona internetowa http://skarbpodajdalej.pl, na której znajdują się dokładne informacje o płycie, jak również plan koncertów Antoniny Krzysztoń na najbliższy czas.

Już w niedzielę będzie jej można posłuchać po Mszy św. w podziemiach kamedulskich przy ul. Dewajtis 3, a 4 czerwca o godz. 17 w parafii św. Wincentego Pallottiego przy ul. Skaryszewskiej 12.

Choć premiera płyty, wydanej przez Edycję św. Pawła, przewidziana jest na Dzień Matki, to już teraz można ją nabyć w przedsprzedaży

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma