Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kościół Wszystkich Świętych otrzyma tytuł Dom Życia

Będzie to pierwsza w Polsce świątynia uhonorowaną takim mianem. Inicjatorem wyróżnienia jest Fundacja Wallenberga (The International Raoul Wallenberg Foundation), która upamiętnia miejsca związane z ratowaniem osób narodowości żydowskiej w czasie Holokaustu.

Z tej okazji 7 czerwca w samo południe w kruchcie świątyni zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, ambasadorzy, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz stołecznego komitetu budowy pomnika Polaków ratujących Żydów oraz syn założyciela Fundacji. A także duchowni m.in. bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

- To miłe wyróżnienie. Wiele osób w naszej parafii pamięta jeszcze wojnę, z kolei dla młodszego pokolenia może być to lekcja historii. Wydarzenie to z pewnością pozytywnie wpłynie to na sąsiedzkie relacje - obok naszego kościoła znajduje się synagoga - mówi ks. Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.

Dlaczego Fundacja, której założycielem jest Baruch Tenembaum, urodzony w Argentynie potomek żydowskich imigrantów, uhonorowała ten kościół?

Podczas II wojny światowej na terenie m. in. śródmiejskiej parafii funkcjonowało getto. Gdy wybuchła II wojna światowa, ówczesny proboszcz parafii ks. prałat Marceli Godlewski postanowił nie opuszczać parafii, a na terenie getta prowadzić duszpasterstwo.

Jego działalność nie ograniczała się jednak wyłącznie do posługi duchowej. Wraz z wikarym ks. Antonim Czarneckim zorganizowali działającą przy parafii kuchnię społeczną, a kancelaria parafialna wystawiła setki fałszywych metryk chrztu, które dawały szanse na przeżycie Żydom, decydującym się na ucieczkę na "aryjską stronę”.

Z kolei w domu ks. Marcelego Godlewskiego w Aninie podczas wojny prowadzony był sierociniec. Z swoje zasługi pośmiertnie, ks. Godlewski w 2009 r. został odznaczony medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez izraelski instytut Yad Vashem.

Fundacja Wallenberga od 2004 r. przyznaje tytuł "House of Life" miejscom związanym z ratowaniem osób narodowości żydowskiej w czasie Holokaustu. Śródmiejski kościół będzie pierwszą w Polsce świątynią uhonorowaną takim mianem.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma