Nowy numer 37/2021 Archiwum

Zmarł ks. Jan Marcjan

Był dyrektorem budowy gmachu Sekretariatu Episkopatu Polski.

24 maja zmarł ks. prałat Jan Albert Marcjan, kapelan honorowy Jego Świątobliwości i kanonik honorowy kapituły wilanowskiej. Miał 86 lat, z tego 59 spędził w kapłaństwie. Był byłym proboszczem i budowniczym kościoła i domu parafialnego z Zalesiu Górnym, nadzorował też budowę obecnej siedziby Sekretariatu Episkopatu. Polski. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 29 maja. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 12 w kościele parafialnym św. Huberta w Zalesiu Górnym
(ul. Białej Brzozy 23). Po Eucharystii cało Zmarłego zostanie odprowadzone do grobu na miejscowym cmentarzu.

Śp. ks. prał Jan Albert Marcjan pochodził z parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie na Grochowie. "Moja droga do kapłaństwa to w szczególny sposób wspaniały przykład moich bogobojnych rodziców, ale i księdza Mariana Pawłowskiego, i ofiarnego, pracowitego ks. prałata Jana Sztuki, budowniczego kościoła pw. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie przy Olszynce Grochowskiej jako pomnika bitwy, która tam niedaleko się stoczyła" - wspominał w jednym z wywiadów.

Święcenia kapłańskie przyjął 11 sierpnia 1957 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 70. był nękany przez Służbę Bezpieczeństwa m.in. za otwieranie w domach rolników punktów katechetycznych w Budziszowicach, gdzie był proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego.
Pracował m.in. w parafiach: MB Królowej Polski w Aninie (1958-1959), MB Anielskiej w Radości (1959-1961) i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze (1961-1963).

W latach 1983-98 był proboszczem w Zalesiu Górnym. Prowadził też budowę domów opieki dla osób starszych w Zalesiu Górnym i Brwinowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama