Nowy numer 46/2018 Archiwum

Pomnik Matki Bolesnej

W parku Powstańców Warszawy uczczono matki, które straciły swoje dzieci podczas II wojny światowej, a szczególnie w powstaniu warszawskim oraz te, których dzieci giną w czasie toczących się współcześnie wojen.

W Dniu Matki,podczas uroczystości na Woli odsłonięto rzeźbę Matki, autorstwa Łukasza Krupskiego, absolwenta warszawskiej ASP. Posąg przypominający Matkę Boską, która opłakuje swojego syna został nazwany przez autora "Pustą Pietą". Na cokole rzeźby, z czterech stron wykuto słowo "Matka" po polsku, rosyjsku, niemiecku i hebrajsku. Posąg wcześniej stał obok kościoła sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.

Postument został odsłonięty przez Mścisława Lurie, który narodził się kilka tygodni po tym, jak podczas rzezi Woli dokonano egzekucji jego rodzeństwa. W odsłonięciu monumentu towarzyszył mu żołnierz powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek" oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy podkreśliła podczas uroczystości, że odsłonięty pomnik jest hołdem oddanym tym wszystkim matkom, które błogosławiły swoje dzieci na wyjście do powstania, a "później czekały na powrót synów i córek".

Inicjatorka postawienia monumentu Wanda Traczyk-Stawska wskazywała, że obok pomnika znajduje się największa powstańcza nekropolia stolicy. "Tu przychodziły mamy moich kolegów, tych, którzy zostali zabici przez bomby, rozstrzelanie, zabici w walce" - mówiła. "Teraz stanęła tu przepiękna rzeźba, która przypomina te wszystkie matki, które tu przychodziły i których już nie ma" - dodała.

"Chcę z tego miejsca wszystkim matkom na całym świecie życzyć, żeby nigdy nie było więcej wojny. Żeby ich dzieci wyrosły na wspaniałych, mądrych i dzielnych ludzi, którzy będą umieli zatrzymać tę potworną rzecz, która dzieje się od wieków, żeby nigdy nie było wojen. Żeby żadna matka nie została osierocona" - oświadczyła. To jest wasze zadanie. Do was należy, żeby ten kraj nigdy więcej nie był zniewolony" - podkreśliła Traczyk-Stawska.

W uroczystości w Dzień Matki uczestniczyły władze Warszawy, kombatanci, uczniowie wolskich szkół oraz harcerze. 

W dniu święta wszystkich mam, w imieniu prezydent Warszawy złożono także kwiaty przy kamieniu Matki Sybiraczki, przy ul. Muranowskiej.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy