X Święto Dziękczynienia odbędzie się 4 czerwca pod hasłem "Dziękujemy za chleb”. - Chcemy tym Świętem Dziękczynienia postawić pytania o to, co by zrobił dziś brat Albert, gdyby stanął wobec współczesnych wyzwań: biedy, wojen, nierówności, uchodźców, prześladowań religijnych i ze względu na poglądy - mówi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i zaprasza na wspólne świętowanie.
Tegoroczne uroczystości Święta Dziękczynienia rozpoczną się o godz. 8 na pl. Piłsudskiego, skąd wyruszy procesja z relikwiami św. brata Alberta. Uroczystość będzie przypomnieniem jego życia i nauczania oraz dziękczynieniem za nie.
- Tę postać chcemy przybliżyć i chcemy to robić, dziękując Panu Bogu za chleb - mówił hierarcha, nawiązując do zachęty by "być dobrym jak chleb”, wielokrotnie powtarzanej przez świętego. Tegoroczne obchody mają skłonić do refleksji nad tym, jak zachowałby się św. brat Albert, stając wobec współczesnych wyzwań, a jego przykład ma zachęcać do kształtowania współczesnych postaw miłosierdzia, o które - jak przypomniał kardynał - apeluje papież Franciszek.
Centralnym punktem obchodów będzie Msza św. sprawowana wewnątrz Świątyni Opatrzności Bożej, której będzie przewodniczył kard. Francesco Montenegro z włoskiej diecezji Agrigento, do której należy wyspa Lampeduza. Na zakończenie Eucharystii dokonany będzie Akt Zawierzenia i Dziękczynienia.
Jubileuszowe X Święto Dziękczynienia po raz pierwszy odbędzie się we wnętrzu świątyni - po 225 latach oczekiwania na jej wzniesienie i 12 latach budowy. Będzie ono drugą częścią uroczystego otwarcia świątyni, które miało miejsce 11 listopada, a w których nie wszyscy wierni mogli wziąć udział.
O 14.00 zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci, Panteon Wielkich Polaków oraz Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci.
W tym roku Miasteczko dla Dzieci przy Świątyni Opatrzności Bożej, zaprasza do udziału w grze rodzinnej "Bez Chleba nie ma Nieba” oraz odwiedzenia Przystanku "Dziękujemy”. Będzie tu można prześledzić cały proces powstawania chleba, począwszy od zasiewu, a także wziąć udział w degustacji pieczywa i otrzymać pamiątkową porcję zakwasu chlebowego.
W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie można zapoznać się m.in. z aktualnym stanem prac. O 15.00 zostaną wypuszczone baloniki "Dziękuję” i rozpocznie się festiwal "Moc Dobra”. Na scenie wystąpią m.in. Promyczki Dobra, Dzieci Brody, Maleo Reggae Rockers, Golec uOrkiestra, Wyrwani z Niewoli, Janusz Yanina Iwański, 40 i 30 na 70 oraz Mocni w Duchu.
Podczas koncertu po raz kolejny zostanie przyznana nagroda za całokształt działalności muzycznej, którą tym razem otrzyma Janusz Yanina Iwański, muzyk i współprowadzący programu "Muzyczne Dary”.
Koncert zakończy się ok. 21.30 Litanią do Serca Pana Jezusa i modlitwą poprowadzoną przez zespół uwielbieniowy "Mocni w Duchu”. Ostatnim punktem programu będzie modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II odprawiona o 21.37 oraz wieczorna iluminacja świątyni.