Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wielbię Ciebie…

Centralne uroczystość Bożego Ciała w obydwu warszawskich diecezjach rozpoczną się 15 czerwca Mszą św. o godz. 10.

Bezpośrednio po liturgii z archikatedry św. Jana Chrzciciela wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem, która przejdzie ul. Świętojańską na plac Zamkowy, następnie Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską na plac Piłsudskiego. Procesja zatrzyma się przy czterech ołtarzach: przy kościele akademickim św. Anny, kościele seminaryjnym, kościele sióstr wizytek oraz na placu Piłsudskiego.

Przy czwartym ołtarzu kard. Kazimierz Nycz wygłosi kazanie. Uczestnicy procesji odśpiewają dziękczynne Te Deum, następnie zostaną pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem. Bezpośrednio po zakończeniu procesji na placu Piłsudskiego zostanie odprawiona Msza Święta.

Po Mszy św. procesja eucharystyczna wyruszy także z bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Wierni przejdą wzdłuż al. Solidarności, następnie ulicami: Jagiellońską, Kłopotowskiego i Sierakowskiego z powrotem do katedry zatrzymując się na modlitwie przy czterech ołtarzach (u zbiegu ulic Solidarności i Jagiellońskiej, przed budynkiem kurii diecezjalnej, u zbiegu ulic Kłopotowskiego i Sierakowskiego oraz przy ołtarzu na frontonie katedry). Przy czwartym ołtarzu homilię wygłosi abp Henryk Hoser SAC.

Do aktywnego udziału w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej zachęca Fundacja Orszak Trzech Króli. W ramach inicjatywy "Boże Ciało - odnowa" po raz trzeci wydrukowane zostały śpiewniczki z pieśniami Eucharystycznymi. W ubiegłym roku skorzystało z nich 60 tys. osób.

Uczestnicy procesji mogą także wyposażyć się w nalepki identyfikacyjne i obrazki z tekstem komunii duchowej.

Inicjatorzy zachęcają także do odnowienia zwyczajów układania dywanów kwiatowych w kościołach. Na stronie internetowej www.bozecialo-odnowa.pl znajduje się szczegółowa instrukcja, jak wykonać kwiatowy kobierzec. W katedrze praskiej kwiatowy dywan zostanie ułożony po raz 6. Podobny dar złożą Jezusowi Eucharystycznemu parafianie z parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie.

Tradycyjnie do udziału w eucharystycznej procesji zaproszone są młode małżeństwa w strojach ślubnych.

Z kolei dla najmłodszych została zorganizowana druga edycja konkursu plastycznego związanego z Bożym Ciałem - "Zaprojektuj dekorację okna na procesję Bożego Ciała".

- Poprzez inicjatywę "Boże Ciało - odnowa” staramy się zachęcić świeckich do włączenia się w przygotowania. Oprawa tej uroczystości w dużej mierze zależy od ich aktywności - mówi Jolanta Skwarek z Fundacji.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama