Nowy numer 46/2018 Archiwum

Pomagał przy ekshumacjach świętych. Otrzymał papieski order

Dr hab. Bolesław Kuzaka odznaczony papieskim medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".

Dr hab. nauk medycznych Bolesław Kuzaka, znany urolog, został wyróżniony wysokim papieskim odznaczeniem.

- Jako protonotariuszowi apostolskiemu i byłemu kanclerzowi Kurii Archidiecezji Warszawskiej przypadł mi miły obowiązek przedstawienia Eminencji pana Jana Bolesława Kuzaki, który został przez Stolicę Apostolską odznaczony orderem papieskim "Pro Ecclesia et Pontifice", W służbie Kościołowi i Ojca Śświętego - rozpoczął ks. infułat Grzegorz Kalwarczyk, wygłaszając 24 czerwca w archikatedrze warszawskiej krótką laudację.

Przypomniał, że profesor pochodzi z Podlasia, urodził się w Serpelicach nad Bugiem 19 listopada 1944 r., a obecnie obecnie mieszka z żoną Teresą w Warszawie, ciesząc się dwoma synami i wnukiem.

- Studiował na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, a następnie te studia pogłębiał w Innsbrucku, Monachium, Moguncji, Hamburgu, Wiedniu i Akwizgranie. Od 1971 r., czyli od 46 lat, jest związany jako lekarz i naukowiec z Kliniką Urologiczną Szpitala Dzieciątka Jezus przy ulicy Lindleya. Jest autorem lub współautorem około 250 pozycji naukowych i z wielkim oddaniem oraz fachowością służył ludziom cierpiącym. Z jego troskliwej opieki medycznej korzystało również wielu kapłanów i sióstr zakonnych, a także biskupi. A były to czasy, kiedy duchowieństwo nie mogło korzystać z ubezpieczeń społecznych - dodał ks. inf. Grzegorz Kalwarczyk.

Były kanclerz warszawskiej kurii archidiecezjalnej przypomniał też, że prof. Bolesław Kuzaka zasłużył się również jako ekspert medyczny w przeprowadzeniu kilkunastu ekshumacji sług i służebnic Bożych, czekających na wyniesienie do chwały ołtarza. Brał udział w ekshumacjach między innymi: ojca Honorata Koźmińskiego, księdza Władysława Korniłowicza, ojca Bernarda Łubieńskiego, św. Andrzeja Boboli, kardynała Augusta Hlonda, arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Męczenników Podlaskich z Pratulina, księdza Ignacego Kłopotowskiego, ojca Stanisława Papczyńskiego i księdza Jerzego Popiełuszki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy