Nowy numer 28/2018 Archiwum

Bojarowie żyją, car umiera

Od czasów afery Rywina żaden skandal nie doprowadził do zmiecenia ze sceny politycznej całej partii. Amber Gold i sprawa warszawskich kamienic mogą mieć taki skutek.

Początek lata okazał się burzliwy. I nie chodzi tylko o aurę. Zgodnie z zapowiedziami, przed przed komisją badającą aferę Amber Gold stanął Michał Tusk, a zaraz po nim Marcin P., który – co nie było wcale pewne – zdecydował się zeznawać. Z hukiem ruszyła też komisja w sprawie wyłudzeń warszawskich nieruchomości. Już podczas pierwszych przesłuchań pojawiły się zeznania obciążające prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Konia z rzędem temu, kto policzy afery, o które oskarżano Platformę Obywatelską za jej rządów i które spłynęły po niej jak woda po kaczce. Jednak oskarżenia – dotyczy to zwłaszcza Amber Gold – nie rozpłynęły się w powietrzu. Teraz wracają ze zwiększoną siłą. Mści się to, że poprzedni rząd nie rozwiązał ich zawczasu, przynajmniej pozornie.

Być może byłoby inaczej, gdyby po ujawnieniu sprawy piramidy finansowej rząd PO zachował się tak, jak kilka lat wcześniej w sprawie afery hazardowej. Donald Tusk publicznie zdymisjonował wtedy kilku ministrów, a sprawą zajęła się komisja śledcza, którą rządząca partia miała pod kontrolą. Ostatecznie żadnego z polityków związanych z hazardowymi biznesmenami nie odwiedziła policja, a jeden z nich został nawet później szefem partii. W przypadku ostatnich afer przeprowadzenie takiej operacji było jednak znacznie trudniejsze. Ścinając bojarów odpowiedzialnych za kontakty z lobbystami hazardowymi, premier Tusk pozbywał się przy okazji konkurencyjnej frakcji wewnątrz PO. Tymczasem wyłudzenia kamienic obciążają ludzi z frakcji Tuska, a Amber Gold nawet jego rodzinę. Były premier nie mógł sobie zatem pozwolić na publiczną egzekucję. Trudniej zrozumieć, dlaczego nie próbował jej przeprowadzić w Warszawie Grzegorz Schetyna. Może nie chce tracić stolicy (bo taki mógłby być efekt, choć skutek obrony Hanny Gronkiewicz-Waltz może być podobny), może czuje się za słaby na otwartą wojnę, a może liczył na to, że komisja kierowana przez Patryka Jakiego sama rozbije się o sprawę, którą ma wyjaśnić.  

Tak czy inaczej samokrytyki i odcięcia się od błędów i wypaczeń nie było. Zamiast tego mamy w akcji Patryka Jakiego i Małgorzatę Wassermann. Można kręcić nosem nad tym, że komisje składają się z polityków, albo kwestionować konstytucyjność jednej z nich, ale podczas przesłuchań padają konkretne informacje i nazwiska. Od czasów afery Rywina  żaden skandal nie doprowadził do zmiecenia ze sceny politycznej całej partii. Amber Gold i sprawa warszawskich kamienic mogą mieć taki skutek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Eugeniusz_Pomorze_
  30.06.2017 17:20
  Skoro Platforma jest za aborcją, za seksedukacją, za małżeństwami i dziećmi dla homoseksualistów, to oczywistym jest, że złodziejstwo tej "obywatelskiej" partii tym bardziej odpowiada...
  doceń 15
 • Gość
  30.06.2017 18:09
  Bezczynność urzędasów ws. Amber Gold to żadne obciążenie, to norma, znam pełno podobnych przypadków z różnych dziedzin. Za AG stał Pruszków wiele na to wskazuje, dla nich skorumpować parę osób to małe piwo. Prawdziwe obciążenie dla PO to sprawa reprywatyzacji i nie tylko jej przebieg, ale bezmyślne zachowania HGW, która robiąc z siebie ofiarę pogrąża się wizerunkowo, bo ta komisja to spełnienie oczekiwań ludzi.
  doceń 10
 • Maluczki
  01.07.2017 09:20
  Pies psu oka nie wygryzie! Tak mówili nasi przodkowie o rozgrywkach pomiędzy koteriami. ---------- W normalnym państwie, kiedy ktoś stwierdza, lub ma podejrzenie przestępstwa, zgłasza do prokuratury, która uruchamia proces śledczy i pociągania do odpowiedzialności, a sąd wymierza sprawiedliwość. Jednak, jak przeszłość jasno wykazała, Polska normalnym krajem nie jest i mamy kolejne komisje do robienia jaj z powagi państwa.
 • Gość
  01.07.2017 18:53
  Proszę uczciwie przestudiować SKOKi! Tylko tyle.
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma