Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jezus to najlepszy trener

Msza św. w sanktuarium na Siekierkach zainaugurowała 29. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży. W zmaganiach stadion-teatr-świątynia bierze udział 1,5 tys. osób.

W homilii bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk podkreślił, że Jezus dając nam swoje jarzmo, pragnie być blisko każdego człowieka, trenować go, być z nim podczas zawodów.

- Ten, który włożył tyle swojej osobistej pracy, cierpliwości, oddania, oraz wysiłku zawsze startuje razem z zawodnikiem którego trenuje poprzez bliskość z nim swoim sercem. Zrobiłby wszystko by człowiek szybciej pobiegł, wyżej, bądź dalej skoczył - zwrócił uwagę duchowny. Przekonywał, że w ten sam sposób Chrystus towarzyszy człowiekowi na drodze wiary. - Ofiarowując nam swoje jarzmo Jezus obiecuje, że będzie nas wspierał i prowadził.- Na Niego zawsze możemy liczyć - podkreślił bp Solarczyk.

29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży to spotkanie blisko 1,5 tys. osób z 8 europejskich krajów. Uczestnicy Parafiady to w większości młodzież polonijna z takich rajów jak Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina, Rosja, Niemcy, Czechy i Słowacja.

- To nasza tradycja. Przyjeżdżamy tu, żeby umacniać naszą wiarę, a także poznawać polską historię - tłumaczy Michał Bieszczad, opiekun 33-osobowej grupy młodzieży z Niemiec.

Na młodych, którzy w dniach od 9 do 15 lipca goszczą w Warszawie czekają zmagania w trzech obszarach: stadion-teatr-świątynia.

- Parafiada to przede wszystkim spotkanie na różnych wymiarach, zarówno to nawiązywanie więzi tych duchowych ale i towarzyskich. Jest to spotkanie i ubogacanie się - tłumaczył Adam Ligęza, rzecznik prasowy Parafiady.

Sport na Parafiadzie to 13 różnych dyscyplin w 16 konkurencjach sportowych m.in. piłka nożna, siatkówka, biathlon letni, strzelectwo i konkurencje lekkoatletyczne. Świątynia to wspólna modlitwa i umacnianie wiary. - W tym roku mamy szczególną propozycję w filarze świątynia - obchodzimy 400-lecie jubileusz powstania Zakonu Pijarów i 250-lecie kanonizacji św. Józefa Kalasancjusza, naszego założyciela. W ramach porannych i wieczornych modlitw będziemy go spotykać i poznawać - mówił rzecznik Parafiady.

Kultura to z kolei spotkanie z twórczością Jeremiego Przybory w ramach konkursu wokalnego, interdyscyplinarne warsztaty "MY i ŚWIAT”, czy konkurs plastyczny nawiązujący do roku Conrada.

Podczas pobytu w Warszawie parafiadowicze z różnych stron świata zobaczą najciekawsze zakątki Warszawy, w tym warszawskie muzea, Parlament Rzeczpospolitej Polski czy siedzibę Telewizji Polskiej.

Dzień na Parafiadzie jest bardzo napięty, rozpoczyna się o godz. 7 wspólną Mszą św. potem śniadanie i zmagania sportowe, teatralne, kulturalne. Kończy się wspólną zabawa i modlitwą.

Organizatorem Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży jest Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza, prowadzone przez Zakon Pijarów.

Inauguracji 29. Parafiady towarzyszył koncert zespołu ewangelizacyjnego "Chusti”.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama