Nowy numer 42/2018 Archiwum

Zmarł nestor ginekologów

Profesor dr hab. Michał Troszyński był autorem podręcznika dla nauczycieli naturalnego planowania rodziny. Miał 96 lat.

Zmarły 13 lipca prof. dr hab. Michał Troszyński był ginekologiem, położnikiem, autorem wielu publikacji naukowych, w tym podręcznika dla nauczycieli naturalnego planowania rodziny.

Urodził się w Czekanówku na Pomorzu. W 1952 r. ukończył studia medyczne w Gdańsku. Cztery lata później przeszedł do Kliniki Położnictwa i Ginekologii warszawskiej Akademii Medycznej w Warszawie. W 1975 stworzył Klinikę Położnictwa i Perinatologii oraz Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka. Przez kilkanaście lat pełnił funkcję przewodniczącego krajowego zespołu specjalistycznego w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Zajmował się badaniami poświęconymi opiece nad matką i dzieckiem, wprowadził obowiązek dokładnej analizy przyczyn zgonów matek i noworodków. W 1991 przeszedł na emeryturę, jego następcą na stanowisku kierownika KPiG w IMiDz został Bogdan Chazan. Michał Troszyński pozostał konsultantem w Instytucie Matki i Dziecka, w 1998 został kierownikiem Pracowni Analiz Zdrowia Prokreacyjnego. Był także przewodniczącym Sekcji Demografii Medycznej z ramienia Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym rady naukowej Instytutu Położnictwa i Ginekologii Akademii medycznej w Łodzi oraz przewodniczącym Krajowego Zespołu Naturalnego Planowania Rodziny przy Ministrze Zdrowia. Jest autorem ponad 200 prac naukowych.

 Msza św. żałobna zostanie odprawiona 15 lipca o godz. 12 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy. Po niej ciało zasłużonego lekarza spocznie na cmentarzu w Aleksandrowie.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy