Nowy numer 43/2020 Archiwum

Oddając się Maryi na rycerza

Pod hasłem "Sto lat historii, sto lat misji" Rycerstwo Niepokalanej świętuje swój setny jubileusz.

Uroczystości zbiegły się z Ogólnopolskim Dniem Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej. List do członków MI skierował prezydent RP. „Pragnę wyrazić szacunek wszystkim członkom, duszpasterzom i dobroczyńcom Rycerstwa Niepokalanej, stowarzyszenia założonego przez św. ojca Maksymiliana w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości. Tu, w klasztorze w Niepokalanowie, już wówczas nowoczesnym i prekursorskim ośrodku, siedzibie wydawnictwa i rozgłośni radiowej,  rodziły się liczne inicjatywy służące odrodzeniu moralnemu narodu. Dzieło św. Maksymiliana to jedno z najważniejszych ruchów katolickich zasłużonych w propagowaniu wartości rodzinnych i patriotycznych oraz w walce o poszanowanie ludzkiego życia. W słowniku ojca Maksymiliana nie było słowa "niemożliwe:. Życzę dobrych owoców wykonywanej pracy tak w wymiarze duchowym, jak i działalności społecznej i zawodowej. Przekazuję najserdeczniejsze pozdrowienia” -  odczytał w imieniu Andrzeja Dudy podczas Mszy św. polowej ks. por. Marcin Janocha, wikariusz katedry polowej WP.

Eucharystii odprawianej za niepokalanowską bazylikę przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. - W roku 1917 młody, 23-letni, zdolny, studiujący w Rzymie franciszkanin, u początku swojej drogi kapłańskiej powołał Rycerstwo Niepokalanej. Zaczął od oddania siebie samego Matce Bożej. Założył stowarzyszenie, by każdy człowiek zrozumiał, że wszelka łaska i miłość, która przychodzi do nas, przechodzi przez ręce Maryi - mówił w homilii metropolita warszawski. Zauważył, że choć dzieło o. Maksymiliana nie zapowiadało się tak wspaniale, to wyrosło z niego trwałe drzewo, które ogarnęło świat. - Ojciec Maksymilian nie szedł w zakonie drogą robienia kariery. Oddał się Maryi na rycerza. Szedł pełnić wolę Bożą, tak by służyć innym. Tak czynili również św. Brat Albert czy św. Jan Paweł II – przypomniał. Na zakończenie kazania zachęcał członków MI do modlitwy za rodziny, ojczyznę i wszystkie sprawy z ostatnich dni, tak by Bóg prowadził je po drogach Ewangelii, miłości i przykazań.

Oddając się Maryi na rycerza   W Eucharystii uczestniczyły parafialne poczty sztandarowe MI z całej Polski Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Eucharystię koncelebrowali m.in o. Raffaele di Muro, prezes międzynarodowy MI, oraz o. Stanisław Piętka, prezes MI w Polsce. Na jej zakończenie został odmówiony akt oddania się Matce Bożej.

Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej rozpoczął się w sobotę spektaklem „Mój syn Maksymilian”, Eucharystią sprawowaną przez bp Tadeusza Bronakowskiego z diecezji łomżyńskiej i całonocnym czuwaniem modlitewnym.

Główne uroczystości 100-lecia MI będą połączone z jubileuszem 90-lecia Niepokalanowa i odbędą się w dniach od 6 do 22 sierpnia. Zaplanowano wtedy Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, podczas którego prócz powierzenia trudnych spraw Matce Bożej i dziękczynienia za dzieła kolbiańskie przewidziano modlitwę za masonów, codzienny Różaniec oraz koncerty, świadectwa i spotkania ze znanymi ludźmi.

Z okazji setnej rocznicy założenia MI, Stolica Apostolska udzieliła odpustu zupełnego dla każdego, kto pobożnie nawiedzi miejsce założenia MI i kaplicę w klasztorze św. Maksymiliana w Rzymie do 31 października 2017.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama