Nowy numer 42/2020 Archiwum

Zaproszenie na Jasną Górę

"Jubileusz trzechsetlecia koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej” - to tytuł wystawy otwartej na Zamku Królewskim.

Ekspozycja została przygotowana z okazji obchodzonego w tym roku Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a jej organizatorami są Zakon Ojców Paulinów i Zamek Królewski.

Wystawa umieszczona w Galerii Owalnej Zamku Królewskiego pokazuje dzieje kultu Matki Boskiej jako królowej, starania o koronację jasnogórskiego wizerunku i osoby w nią zaangażowane, przebieg i następstwa uroczystości, wreszcie fundacje artystyczne dokonane przy tej okazji. Główna wystawa jubileuszowa prezentująca oryginalne zabytki i dokumenty związane z koronacją jasnogórskiego obrazu została zorganizowana na Jasnej Górze.

Ekspozycja w Warszawie ma nieco inny charakter. - Wybraliśmy dwa zabytki, które w pewien symboliczny sposób reprezentują to wydarzenie - wyjaśnia Jerzy Żmudziński, historyk sztuki, kurator wystawy.

Zwiedzający zobaczą m.in. wykonany w Wiedniu w 1703 r. relikwiarz Krzyża Świętego. Pochodzi z daru polskiej królowej Marii Józefy, żony Augusta III i przekazany został na Jasną Górę w 1744 r. Ofiarodawcą relikwii był papież Klemens XI, za którego zgodą dokonano koronacji Jasnogórskiego wizerunku 8 września 1717 r. Relikwiarz został z okazji jubileuszu poddany gruntownej konserwacji.

- Naprzeciw niego jest pokazywany - jakby symbolicznie - jeden z trzech obrazów autorstwa Józefa Chełmońskiego, będący jego autorską, artystyczną wizją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – wyjaśnia kurator.

Ekspozycję można będzie zobaczyć do 12 września. Dla ojców paulinów wystawa na Zamku Królewskim ma symboliczne znaczenie. - Mamy Królową i tą Królową jest Maryja Jasnogórska, którą czcimy nie tylko w Częstochowie, ale także w Warszawie, w całej Polsce i poza jej granicami - wyjaśnia o. Marian Tabulski, definitor generalny zakonu paulinów.

I dodaje, że wystawa jest zaproszeniem na pielgrzymkę na Jasną Górę. - Wielu pielgrzymów właśnie tu, na Zamku Królewskim może nabrać motywacji, by odwiedzić Jasną Górę i zobaczyć główną ekspozycję prezentującą regalia Królowej Polski - zachęca paulin.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama