Nowy numer 39/2023 Archiwum

W stronę Jasnej Góry

„Jubileusz trzechsetlecia koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej” – to tytuł wystawy, która została otwarta na Starówce.

Ekspozycja została przygotowana z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 300. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a jej organizatorami są zakon paulinów i Zamek Królewski. Wystawa umieszczona w Galerii Owalnej Zamku Królewskiego pokazuje dzieje kultu Matki Boskiej jako królowej, starania o koronację jasnogórskiego wizerunku i osoby w nie zaangażowane, przebieg i następstwa uroczystości, wreszcie fundacje artystyczne dokonane przy tej okazji. Główna wystawa jubileuszowa prezentująca oryginalne zabytki i dokumenty związane z koronacją jasnogórskiego obrazu, została zorganizowana na Jasnej Górze. Ekspozycja w Warszawie ma nieco inny charakter. – Wybraliśmy dwa zabytki, które w pewien symboliczny sposób reprezentują to wydarzenie – wyjaśnia Jerzy Żmudziński, historyk sztuki, kurator wystawy.

Zwiedzający zobaczą m.in. wykonany w Wiedniu w 1703 r. relikwiarz Krzyża Świętego. Pochodzi z daru polskiej królowej Marii Józefy, żony Augusta III, i przekazany został na Jasną Górę w 1744 r. Ofiarodawcą relikwii był papież Klemens XI, za którego zgodą dokonano koronacji jasnogórskiego wizerunku 8 września 1717 r. Relikwiarz został z okazji jubileuszu poddany gruntownej konserwacji. – Naprzeciw niego jest pokazywany – jakby symbolicznie – jeden z trzech obrazów autorstwa Józefa Chełmońskiego, będący jego autorską, artystyczną wizją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – wyjaśnia kurator. Ekspozycję można zobaczyć do 12 września. Dla ojców paulinów wystawa na Zamku Królewskim ma symboliczne znaczenie. – Mamy Królową i tą Królową jest Maryja Jasnogórska, którą czcimy nie tylko w Częstochowie, ale także w Warszawie, w całej Polsce i poza jej granicami – wyjaśnia o. Marian Tabulski, definitor generalny zakonu paulinów. I dodaje, że wystawa jest zaproszeniem na pielgrzymkę na Jasną Górę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast