Nowy numer 42/2018 Archiwum

Wewnętrzny ogień

O odwadze, by iść za głosem serca i odkrywaniu tożsamości z ks. Kamilem Leszczyńskim, salwatorianinem, rozmawia Agata Ślusarczyk.

Agata Ślusarczyk: W pielgrzymce idzie wielu młodych ludzi. Na co powinni zwrócić uwagę?

Ks. Kamil Leszczyński: Będę zachęcał ich do odkrywania wewnętrznych pragnień. Tej wewnętrznej siły, która sprawia, że zaczynamy działać, angażować się… Bo na ile realizujemy te pragnienia, na tyle też się angażujemy.

Jak zatem je odkryć?

Pierwszym jest pragnienie Boga. Bóg stworzył nas z sercem ukierunkowanym na Niego. Św. Augustyn w swoich „Wyznaniach” pisze, że „niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie”. Często człowiek, szukając zaspokojenia tego pragnienia, robi to w sposób błędny, uciekając w rozrywkę czy konsumpcjonizm. Jezus na kartach Ewangelii wielokrotnie mówi o pragnieniach, o ogniu, który przyszedł rzucić na ziemię, także o swoim pragnieniu realizowania woli Ojca. Wiele osób, idąc na pielgrzymkę ma jakieś pragnienia – czegoś szukają.

Zdarza się, że nie znajdujemy tego, czego szukamy.

Niezaspokojone pragnienia rodzą frustrację. Bóg dał nam w postaci Ducha Świętego wewnętrzny ogień po to, żeby w nas płonął. To my go gasimy. Boimy się, brakuje nam wytrwałości. Czasami pragnienie jest na tyle mgliste, że z niego rezygnujemy. Tymczasem Bóg daje także siłę, by je realizować. Trzeba mieć odwagę, by pójść za głosem serca. Tylko życie w zgodzie z własnymi pragnieniem daje prawdziwe szczęście, nadaje nam tożsamość.

Czy pielgrzymka może być drogą do odkrywania tych wewnętrznych poruszeń?

Jak najbardziej. Pragnienie wiąże się z pewnego rodzaju wyzwaniem, siłą, witalnością, dążeniem. Pielgrzymka stawia przed młodym człowiekiem pewien cel – dojść na nocleg, otworzyć się na nowe osoby, przełamać się. I jeśli mimo trudu i zmęczenia nie poddaje się, to hartuje jego ducha. Wyjście poza utarte schematy –to też jest wyzwanie dla Kościoła. Wielokrotnie mówił o tym papież Franciszek – trzeba wstać i iść.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy