Nowy numer 43/2020 Archiwum

Charytatywny jarmark na Nowym Mieście

Kramy, fanteria, książkowy festiwal, koncert i dyskusje o pierwszych krokach w dobroczynności. A wszystko pod patronatem św. Jacka.

Charytatywny Jarmark św. Jacka przy kościele ojców dominikanów na Nowym Mieście w Warszawie odbędzie się od 12 do 17 sierpnia. W ostatnim dniu przypada wspomnienie św. Jacka, prezbitera, patrona kościoła ojców dominikanów przy ulicy Freta w Warszawie, któremu nieobojętny był los biednych i potrzebujących. Dlatego sierpniowy jarmark ma charakter charytatywny, a dochód z niego zostanie przeznaczony na dożywianie dzieci w szkołach. Jego organizatorem jest Grupa Charytatywni Freta, działająca przy kościele św. Jacka. „Naszym największym projektem jest program dożywiania dzieci w szkołach – codziennie fundujemy szkolny obiad ponad 250 dzieciom z całej Polski. W kolejnym roku szkolnym rozpoczniemy siódmą edycję tego programu” – mówi Anna Stadnicka, koordynatorka jarmarku.
Patron Jarmarku i kościoła oo. Dominikanów przy ul. Freta 10 w Warszawie, św. Jacek Odrowąż był pierwszym polskim dominikaninem. Od 8 do 16 sierpnia o 17.40 w kościele będzie odmawiana nowenna do św. Jacka. Intencje można zapisywać na kartkach dostępnych w kościele.

Od 12 do 15 sierpnia plac przed kościołem ojców dominikanów zajmą stoiska handlowe. Będzie można nabyć na nich rękodzieło: oryginalną biżuterię, książki z antykwariatu oraz domowe ciasta. Na jednym ze stoisk odbędzie się, znana odwiedzającym Jarmark św. Jacka, fanteria – gdzie każdy los wygrywa. Ci, którym szczęście będzie sprzyjało, mają szansę wygrać zaproszenia do kina, teatru, książki oraz płyty z autografami artystów. Głównymi nagrodami będą pobyty w Manor House SPA – Pałacu Odrowążów w Chlewiskach, siedzibie rodowej św. Jacka. 13 sierpnia na Jarmarku pojawi się dodatkowe stoisko z pierogami. Pomysł nawiązuje do legendy dominikańskiej, wedle której podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. św. Jacek Odrowąż karmił ubogich pierogami.

W tym roku po raz pierwszy Jarmarkowi Św. Jacka towarzyszył będzie „Festiwal Książki Dominikańskiej”. Na jednym ze stoisk będzie można kupić książki wydawnictwa „W drodze” oraz spotkać się z ulubionymi autorami. 13 sierpnia o 13.00 gościem będzie Elżbieta Wiater, autorka książki „Wypisz, wymaluj”, a 15 sierpnia o 13.00 - teolog i duszpasterz o. Jacek Salij. W ramach festiwalu odbędzie się również spotkanie z osobami, które na co dzień pomagają potrzebującym. 13 sierpnia o 16.00 w Sali Prowincjalskiej klasztoru rozpocznie się spotkanie pt. „Dobrozaczynanie, czyli o stawianiu pierwszych kroków w dobroczynności”, w którym wezmą udział Wiktoria Siedlecka-Dorosz, jedna z organizatorek akcji Wymiana Ciepła, Aleksandra Kamińska, założycielka Zupy na Monciaku z Sopotu, Marzena Harasiuk ze Stowarzyszenia Zupełne Dobro z Rzeszowa oraz Marzena Michałowska i Anna Stadnicka z grupy Charytatywni Freta. Z kolei 15 sierpnia o 16.45 również w Sali Prowincjalskiej będzie można spotkać się z Grzegorzem Łapanowskim, kucharzem, edukatorem, założycielem Fundacji Szkoła na Widelcu i Food Lab Studio, autorem książek m.in. “Wzór na smak”.

13 sierpnia w ogrodzie Fundacji Sto Pociech od 11.30 do 16.30 na dzieci i ich rodziców będzie czekało wiele atrakcji. Będzie można wziąć udział w warsztatach szycia misiów, obejrzeć pokaz tworzenia baniek mydlanych, a następnie samodzielnie je puszczać, a także nauczyć się wyrabiać mydełka glicerynowe. Udział w warsztatach jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

16 sierpnia o 19.30 w kościele św. Jacka odbędzie się koncert charytatywny, na którym wystąpią Mikromusic Acoustic Trio. Tworzą je Natalia Grosiak – śpiew i ukulele, Dawid Korbaczyński – gitara akustyczna oraz Robert Szydło – gitara basowa oraz gościnnie - Skubas. Cegiełki w cenie 40 zł będzie można nabyć od 12 sierpnia na jarmarku oraz przed koncertem. Każda z nich umożliwi wykupienie ośmiu obiadów szkolnych dla dzieci objętych programem dożywiania w szkołach, realizowanym przez grupę Charytatywni Freta.

Więcej informacji na temat działania grupy Charytatywni Freta można znaleźć na stronie http://charytatywnifreta.dominikanie.pl/ oraz profilu na Facebooku www.facebook.com/CharytatywniFreta 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama