GN 48/2020 Archiwum

No i po wakacjach...

200 tys. uczniów stołecznych szkół rozpoczęło nowy rok nauki. W zreformowanym systemie i w wyremontowanych placówkach.

4 września ponad 200 tys. warszawskich uczniów rozpoczęło naukę, w tym połowa w szkołach podstawowych. Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w Technikum Kinematograficzno – Komputerowym przy ul. Polnej 7, które powstało w budynku dawnego Gimnazjum nr 36. W związku z wchodzącą w życie reformą systemu oświaty, zmieniła się też mapa placówek oświatowych. Dawne gimnazja przekształciły się w szkoły ponadpodstawowe lub  podstawówki.

Nowa sieć szkół w Warszawie obejmuje 251 szkół podstawowych (w tym 248 szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży oraz 3 szkoły dla dorosłych), 101 liceów ogólnokształcących, 47 techników i 33 szkoły branżowe pierwszego stopnia dla młodzieży. Łącznie w Warszawie jest blisko 500 samorządowych szkół różnego typu.

W związku z reformą  systemu oświaty:
•     51 gimnazjów zostało przekształconych w szkoły podstawowe
(30 dla dzieci i młodzieży  + 2 dla dorosłych + 19 specjalnych),
•     64 gimnazja zostały włączonych do szkół podstawowych
(46 dla dzieci i młodzieży + 1 dla dorosłych + 17 specjalnych),
•     8 gimnazjów zostało przekształconych w szkoły ponadpodstawowe (7 szkół ogólnodostępnych + 1 szkoła specjalna),
•     30 gimnazjów zostało włączonych do szkół ponadpodstawowych
(28 dla dzieci i młodzieży + 1 dla dorosłych + 1 specjalna).

W tym roku miasto zaplanowało wydać na remonty i konserwacje placówek oświatowych 116 mln zł. Duża część tych prac jest związana ze zmianami oświatowymi. Remonty były w 421 placówkach, w tym w: 147 szkołach podstawowych, 149 przedszkolach, 43 gimnazjach, 38 liceach ogólnokształcących, 16 szkołach zawodowych, 13 poradniach i placówkach edukacji pozaszkolnej, 15 szkołach i placówkach specjalnych. Najwyższe wydatki na remonty i konserwacje zaplanowano w Śródmieściu (20,5 mln zł), na Woli (12 mln zł), Mokotowie (11,9 mln zł) i Pradze-Południe (8,3 mln zł).

W Warszawie koszty przystosowania szkół do zmian oświatowych wyniosą 70 mln zł. Najwięcej środków przeznaczono na utworzenie i doposażenie pracowni przedmiotowych w szkołach podstawowych (fizyczna, chemiczna, biologiczna). Duże wydatki Warszawa ponosi także na tworzenie placów zabaw w gimnazjach przekształconych w szkoły podstawowe, przystosowanie świetlic szkolnych, stołówek, toalet i ogólnie zwiększenie wyposażenia szkół. Przykładem jest gimnazjum nr 143 przy ul. Bartniczej 8, które zostało przekształcone w szkołę podstawową nr 378. Od piątku, 1 września, z nowych sal korzystają dzieci w wieku przedszkolnym, a od 4 września kolejne roczniki ze szkoły podstawowej. Dostosowanie tylko tej placówki do potrzeb młodszych dzieci kosztowało 664 488,18 zł. Łącznie dzielnica Targówek wydała 5,3 mln zł na dostosowanie swoich placówek, Śródmieście – ok. 5 mln zł.

Początek roku szkolnego ma też swoje plusy. Od 1 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści podróżują komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie kart ucznia. Uczniowie już nie muszą kupować i kasować biletów, mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie. Przed wprowadzeniem tego rozwiązania z komunikacji korzystało ponad 45 tys. spośród 151 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. 
Bezpłatne przejazdy przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych placówkach oświatowych, zlokalizowanych poza granicami stolicy. Uprawnienie jest wgrywane na kartę ucznia na cały okres pobytu dziecka w szkole (nie dłuższy niż 4 lata) i obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama