Na Jasnej Górze bije serce Polski - dowodzą Grzegorz Górny i Janusz Rosikon, autorzy albumu “Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”.
Na przykład to, że teologię ikony jasnogórscy paulini zgłębili już w XVII w., niezależnie od jej "ojców" w Kościele wschodnim i trzysta lat przed tym, jak zaczęto o niej dyskutować na Zachodzie. Ich przemyślenia na ten temat okazały się zaskakująco zbieżne z pismami teologów prawosławnych.
Drugie odkrycie dotyczyło związku Jasnej Góry z objawieniami w Fatimie, o których w ubiegłym roku tandem Górny i Rosikoń wydał album.
- Słynny Akt Poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi w 1946 r. na Jasnej Górze, dokonany w obecności miliona pielgrzymów, był inspirowany orędziem fatimski - mówił Górny. - Kiedy w czasie drugiej wojny światowej 31 października 1942 r. papież Pius XII dokonywał zawierzenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, wypełniając to orędzie, wyraził marzenie, aby episkopaty wszystkich krajów na świecie dokonały podobnego aktu. Uczestniczący w tym wydarzeniu Prymas Polski August Hlond wziął to sobie do serca.
Grzegorz Górny podkreślił, że Polska była drugim po Portugalii krajem na świecie, który dokonał takiego zawierzenia. Siostra Łucja, jedna z widzących z Fatimy, powiedziała że dzięki zwróceniu się do Serca Maryi, Portugalia została uchroniona przed okropnościami drugiej wojny światowej i wojny domowej.
- Skoro z tym aktem w Portugalii był związane tak wielkie łaski, to jakie mogły być dla Kościoła w Polsce? - mówił o swoich dociekaniach Grzegorz Górny. - Jeśli prześledzić dalsze losy Polski i innych krajów komunistycznych, widać że prześladowania Kościoła w Polsce nie były to tak krwawe, jak w innych krajach obozu socjalistycznego. Poza tym z okresu komunizmu Kościoły w innych krajach wyszły osłabione, z przetrąconym kręgosłupem. My byliśmy jedynym krajem, który wyszedł z komunizmu wzmocniony. Jest pewna intuicja, że być może było to związane z tymi wielkimi aktami wspólnotowych zawierzeń duchowych, które rozpoczęły się w 1946 r.
Autor zauważył także, że w czasach gdy kultura pozostaje obojętna lub nawet wroga wobec wiary i religii, Jasna Góra z jej strażnikami - ojcami paulinami, pozostaje mecenasem sztuki. Jak przed wiekami, również i teraz pod jej auspicjami powstają dzieła, inspirowane wartościami chrześcijańskimi.
Atutem albumu są także cenne zdjęcia archiwalne, skany dokumentów potwierdzające cudowne uzdrowienia, a także teksty aktów i zawierzeń dokonanych na przestrzeni wieków przed cudownym wizerunkiem Maryi, począwszy od ślubów króla Jana III Kazimierza Wazy w 1656 r. Ostatnim jest "Akt poświecenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi", który biskupi polscy odnowili 6 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, a który wierni wszystkich parafii powtórzą 8 września, dokładnie w 300. rocznicę nałożenia koron na jasnogórski wizerunek.
- Zależało nam na tym, żeby jubileusz i rocznica koronacji były nie tylko ewangeliczne, ale i ewangelizacyjne, żeby przypomniały, że Jasna Góra jest miejscem z wielkim przesłaniem ślubów jasnogórskich i przymierza, potwierdzanego przez pokolenia - powiedział definitor generalny zakonu paulinów o. Mariusz Tabulski, zapraszając na najbliższy jubileuszowe wydarzenia, wśród nich na piątkową Mszę św. o godz. 19 pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko oraz na premierę oratorium: "Korona - Cykl Świąt Maryjnych".
Album "Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry" ukazał się nakładem wydawnictw Paulinianum i Rosikoń Press.