Nowy numer 3/2021 Archiwum

Cierniowa droga biskupa

Abp Hoser: nominacja bp. Romualda Kamińskiego to dobry znak dla Kościoła lokalnego.

- Dzisiejsza decyzja Ojca Świętego to bardzo dobry znak dla naszego Kościoła lokalnego. Pozwoli bowiem na spokojne przekazanie obowiązków i wprowadzenie przyszłego ordynariusza w realia funkcjonowania diecezji - uważa abp Henryk Hoser. Decyzją papieża Franciszka dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński został ogłoszony biskupem koadiutorem w diecezji warszawsko-praskiej. Po przejściu w listopadzie abp. Henryka Hosera na emeryturę ze względu na ukończenie przez niego 75. roku życia, bp Kamiński przejmie obowiązki ordynariusza diecezji.

Abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że zmiana zbiega się z rokiem jubileuszu 25 lat istnienia diecezji. - Można to potraktować jako dar Bożej Opatrzności. Symboliczna jest również sama data. Święto Podwyższenia Krzyża pokazuje nam, że posługa biskupa to nie jest tylko godność rozumiana jako wywyższenie, ale droga usłana cierpieniem - mówił. Wyraził też nadzieję, że bp Kamiński będzie kontynuował dzieło budowania naszego Kościoła lokalnego.

Cierniowa droga biskupa   Z kolei bp Marek Solarczyk zwrócił uwagę, że decyzja zbiegła się z czasem, kiedy w diecezji trwa peregrynacja kopi Jasnogórskiego Wizerunku. - Tak jak Maryja przyszła do św. Elżbiety przynosząc jej dar Bożego błogosławieństwa, tak również odczytuję tę nominację – powiedział bp Solarczyk.

Przyznał, że bp Romuald zarówno zna diecezję, jak i nie jest obcy kapłanom i wiernych. Przez wiele lat pełnił funkcję kanclerza kurii warszawsko-praskiej.

Podkreślił, że nowo mianowany koadiutor to człowiek bardzo systematyczny w swoich działaniach, konsekwentny w realizacji przyjętych założeń, ale jednocześnie niosący wielką ludzką serdeczność i otwartość na drugiego człowieka. Jako przykład przywołał jego coniedzielną posługę w ośrodku "Przedwiośnie" dla osób niepełnosprawnych, gdzie wówczas jako ks. Kamiński jeździł, sprawował sakramenty - wspominał bp Solarczyk.

Cierniowa droga biskupa   Mianowany dziś koadiutor diecezji warszawsko-praskiej Bp Romuald Kamiński był także członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. W Episkopacie pełnił funkcje delegata ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów, a także członkiem Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Rady ds. Rodziny, Rady ds. Dialogu Religijnego i Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama