Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nocą łatwiej się przebudzić

Uważa ks. Roman Kot, proboszcz nowo powstającej na Żeraniu parafii. I na wzór EDK wspólnie z parafianami organizuje pielgrzymkę. Ekstremalną.

Pielgrzymka różańcowa wyruszy 7 października we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej po Mszy św. odprawionej o północy w kościele św. Łukasza Ewangelisty (ul. Sprawna 9).

Po drodze pątnicy odmawiając poszczególne tajemnice różańca będą zatrzymywać się w pięciu kościołach stacyjnych, symbolizujących pięć jego części. Na trasie znajdą się kościół św. Łukasza Ewangelisty (tajemnice radosne), kaplica prymasowska w Choszczówce (tajemnice światła), kościele Narodzenia NMP na Płudach (tajemnice bolesne), kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości (tajemnice chwalebne).

Pątnicy pokonają dystans ponad 17 km w 4-5 km etapach w modlitewnym skupieniu. Pielgrzymka zakończy się w nowo powstającej parafii Matki Bożej Pompejańskiej Mszą św. o godz. 7.

- Idziemy w 100-leice objawień Fatimskich. Będziemy polecać Matce Bożej owoce peregrynacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej, która nawiedza parafie w naszej diecezji, a także przyszłych kapłanów – z tarchomińskiego seminarium duchownego - wyjaśnia ks. Roman Kot, proboszcz ośrodka duszpasterskiego pw. MB Pompejańskiej.

Duchowny ma nadzieję, że forma pielgrzymki zorganizowanej na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej przyciągnie także młodych. - W nocy łatwiej się przebudzić, jest cisza, nie ma zgiełku. To czas na refleksję, stawianie pytań Panu Bogu, szukania własnej drogi. Nocny marsz, kiedy wszyscy śpią to także wyzwanie - mówi proboszcz.

Ekstremalna pielgrzymka różańcowa to jeden z elementów uroczystości odpustowych żerańskiej parafii. 8 października o g. 12.30 Mszę św. odprawi bp Marek Solarczyk. Podczas liturgii wprowadzone zostaną relikwie bł. Bartolo Longo, które podarował wiernym bp Pompejów Tommaso Caputo. Szczątki nawróconego satanisty - późniejszego czciciela i propagatora modlitwy różańcowej - zostaną zainstalowane w bocznej kaplicy pod obrazem błogosławionego.

Krzyż i plac pod budowę nowej świątyni pw. Matki Bożej Pompejańskiej poświęcił 22 października 2016 r. abp Henryk Hoser. Jest to dotychczas jedyna parafia w całej metropolii warszawskiej pod takim wezwaniem. Od 7 września tego roku w Ośrodku Duszpasterskim trwa nowenna pompejańska. Nabożeństwo różańcowe odprawiane jest codziennie o godz. 16.45 przed Mszą św. wieczorną, w niedziele o godz. 7, przed Mszą św. poranną.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama