Nowy numer 47/2020 Archiwum

Życie smakuje najbardziej

Mariusz dwa lata temu miał wypadek. Znaleziono go rannego w nocy na rowerowej ścieżce. Rozległe obrażenia mózgu spowodowały, że zapadł w śpiączkę. Jego przyjaciele wydali książkę, która ma pomóc w sfinansowaniu jego rehabilitacji.

Wypadek we wrześniu 2015 r. zmienił wszystko w życiu Mariusza. Dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, doktor nauk ogrodniczych, projektant ogrodów, autor kulinarnego bloga „wSmak” i pasjonat fotografowania, został odnaleziony w środku nocy na ścieżce rowerowej, nieprzytomny z rozległymi urazami głowy.

Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Na długie tygodnie zapadł w śpiączkę. Nie było z nim żadnego kontaktu.

Po roku od wypadku Mariusz przeszedł u prof. Wojciecha Maksymowicza w Olsztynie nowatorską operację wszczepienia stymulatora pnia mózgu. Dzięki niej, ale też dzięki rodzinie i grupie przyjaciół, pasjonat powraca do życia.

W siedzibie PAP zaprezentowano jego książkę, pod redakcją dziennikarki Katarzyny Pinkosz i siostry Mariusza, Anny Chmielewskiej. To książka kulinarna jakiej jeszcze nie było.

„5 pór roku w kuchni. Smak na Życie” to oryginalne przepisy, odważne połączenia smaków, klasyczne potrawy z nutą modernizmu. W prezentacji wzięli udział także terapeuci Mariusza, prof. Wojciech Maksymowicz, rodzina Mariusza i jego przyjaciele. Obecna była również Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji Akogo? oraz Kliniki Budzik.

Udział we wszystkich akcjach na rzecz wspierania i budzenia Mariusza, które odbyły się do tej pory, zdeklarowali dziennikarze i pracownicy PAP. Dochód z książki przeznaczony jest na rehabilitację Mariusza.

- A ona kosztuje 12-15 tys. zł miesięcznie. Państwo nie finansuje rehabilitacji takich osób jak Mariusz - mówi Anna Chmielewska, współredaktorka książki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama