Nowy numer 49/2020 Archiwum

Przyjęli księgę i krzyż

- Kiedy człowiek staje z otwartością, by nieść innym słowo Boże, musi najpierw mieć je w sobie - mówił w katedrze praskiej bp Marek Solarczyk podczas promocji lektorskiej i błogosławieństwa ceremoniarzy.

Mateusz Kubiak ma 16 lat. Jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Od lat posługuje jako ministrant w parafii św. Benedykta przy ul. Lucerny 95. We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej został lektorem diecezji warszawsko-praskiej. - To dla mnie naturalny etap posługi w parafii. Służę przy ołtarzu jako ministrant, a teraz zrobiłem krok do przodu. Wychowuję się w rodzinie katolickiej, z tradycyjnymi wartościami. Mam dużo znajomych księży. Jestem mocno związany z Kościołem. W ferie brałem udział w rekolekcjach u benedyktynów w Tyńcu. Teraz będę czytał słowo Boże w parafii, gdzie od lat posługuje - uśmiecha się nowy lektor.

Przyjęli księgę i krzyż   Tomasz Lutoborski będzie pełnił posługę lektora w parafii MB Królowej Polski w Aninie. Jest uczniem II klasy XIX LO im. Powstańców Warszawy na Pradze-Południe Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Wraz z nim w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła 7 października promocję lektorską przyjęło 137 chłopców, a kolejnych 15 zostało ceremoniarzami. - Życzę, by Matka Boża Różańcowa była przewodniczką waszej posługi. Maryja niosła Słowo pod swoim sercem. Niech wam przypomina, że kiedy człowiek staje z otwartością, by nieść słowo Boże, musi je najpierw mieć w sobie. Stajecie pośród nas i przez to mówicie nam: „Oto jestem tym, który zaufał”. Dostępujecie łaski, której nie da się przejść bez chronienia jej modlitwą - zwrócił się w homilii do lektorów i ceremoniarzy bp Marek Solarczyk. Wskazał, że młodzi przyjmują posługę w czasie nawiedzenia diecezji warszawsko-praskiej przez wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. - To moment niesamowity. Maryja trzyma na rękach Jezusa, a patrząc w Jej oczy, możecie odkryć i zachować w sobie tajemnice Boże i tej posługi, którą przyjmujecie, tak byście przez modlitwę różańcową stawali się żywym słowem Bożym – wskazał bp Solarczyk.

Na znak rozpoczęcia posługi lektorskiej młodzi podchodzili do ołtarza i trzymając rękę na Biblii, słyszeli wypowiadane przez bp. Solarczyka słowa: „Przyjmij księgę Chrystusa, by wiernie głosić słowo Boże”. Ceremoniarzom duchowny nakładał krzyż i wypowiadał słowa: „Przyjmij ten krzyż i służ wiernie Bogu i ludziom”.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowali proboszczowie z parafii, z której pochodzą nowi lektorzy i ceremoniarze. Wzięły w niej udział również rodziny chłopców.

Kolejny kurs lektorski rozpoczyna się na Pradze 22 października, natomiast kurs na ceremoniarza w marcu 2018 roku.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama