Nowy numer 47/2020 Archiwum

Winnica uczelniana

W Dzień Papieski w stolicy modlono się za studentów. Wieczornej Mszy św. z okazji ogólnowarszawskiej inauguracji roku akademickiego w kościele św. Anny przewodniczył kard. Nycz.

W modlitwie uczestniczyli rektorzy, prorektorzy, byli rektorzy, studenci, nauczyciele akademiccy i pracownicy warszawskich uczelni publicznych i prywatnych. Oprawę muzyczną przygotował Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Borysa Somerschafa.

W homilii kard. Nycz wskazał, że obchodzony XVII Dzień Papieski i inauguracja roku akademickiego ściśle się ze sobą wiążą. - Jesteście pełni nadziei i przepełnieni młodością. Jan Paweł II bardzo stawiał na młode pokolenie. Mówił: „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła”. Ufność, którą starsze pokolenie w was pokłada jest na miarę waszych ambicji i oczekiwań. Trzeba robić wszystko byście mogli się rozwijać – mówił metropolita warszawski.

Zwrócił się też do osób trochę starszych. - Mamy obowiązek przekazać emocje i rangę wydarzeń z 16 października 1978roku - wskazał.
Nawiązując do niedzielnej Ewangelii kard. Nycz powiedział, że Winnicą Pańską jest Kościół powierzony nam przez Boga oraz jest nią cały świat i życie ludzkie . - W życiu studenta winnicą nazywa się uczestnictwo w duszpasterstwie. Winnicą jest też uczelnia, gdzie realizuje się życiowe zadania i odkrywał powołanie. Troskę o nią powinni objąć profesorowie, pracownicy i sami studenci. W tej trosce ważny jest element twórczej kontemplacji – tłumaczył kard. Nycz.

Zachęcał, by starać się żyć tak, by móc powiedzieć o sobie: „To jest moja piękna winnica”. Na zakończenie homilii wyraził jedno życzenie. - Proszę o przybliżanie pontyfikatu św. Jana Pawła II. I próbujmy go naśladować - zachęcał.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama