Nowy numer 03/2020 Archiwum

Bp Siemieniewski: Pentekostalizacja to "fenomen”, który należy badać

Zwraca uwagę biskup archidiecezji wrocławskiej w rozmowie z warszawskim "Gościem” podczas Konferencji 24/7 "Serce Dawida”.

Agata Ślusarczyk: Na konferencji „Serce Dawida”, spotykają się chrześcijanie różnych denominacji. To ważne wydarzenie z punku widzenia ekumenizmu i głoszenia nauki o Jezusie Chrystusie?

Bp Andrzej Siemieniewski: Ekumenizm nie jest tutaj postulatem do realizowania, ale raczej sprawą wspólnego myślenia o wspólnych zadaniach i wyzwaniach. Takim wspólnym zadaniem jest ewangelizacja. Na „Sercu Dawida” spotykają się liderzy i animatorzy wielu wspólnot z całej Polski. Ekumenizm jest stylem myślenia. To co można robić wspólnie, trzeba robić wspólnie – można wspólnie budować chrześcijańską kulturę, ducha dialogu, ducha modlitwy. Nie możemy zapomnieć, że konferencja "Serce Dawida” jest konferencją, na której nie tylko można się czegoś dowiedzieć, ale przede wszystkim jest konferencją, na której można się dużo modlić. Jeśli podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan modlimy się o jedność, to nie dziwmy się później, że Bóg odpowiada na nasze modlitwy. Konferencja "Serce Dawida” może być odczytana jako Boża odpowiedź na to, o co modlimy się od lat.

A jak takie ekumeniczne spotkanie odnosi się do zagrożeń pentekostalizacji? Czy Ksiądz Biskup dostrzega takie zjawisko w polskim Kościele?

- To bardzo ciekawe, że takie pytanie o pentekostalizację pada. Nie wiem, czy rzeczą słuszną jest związać je od razu i jednoznacznie z drugim słowem "zagrożenie”. Myślę, że należy użyć słowa "zjawisko”, "fenomen pentekostalizacji”. Na pewno wiążą się z tym jakieś zagrożenia, ale wiążą się z tym również jakieś nadzieje. Są rzeczy pozytywne i negatywne.

Co jest zagrożeniem, a co szansą?

- Słowo pentekostalizacja jeszcze rok temu było nieznane, teraz pojawia się w wielu środowiskach. Pentekostalizacja to przede wszystkim fenomen, zjawisko do rozważenia i oceny. Cóż ono oznacza? Coraz więcej chrześcijan w skali całego globu myśli o Duchu Świętym, przeżywa działanie Ducha Świętego i chce, żeby chrześcijaństwo było przeniknięte żywym działaniem Bożego Ducha. To odsyła nas do Wieczernika - "pentekoste” to Pięćdziesiątnica. Od razu widać, że z pentekostalizacją, czyli przenikaniem chrześcijaństwa duchem Wieczernika najpierw trzeba wiązać jakieś nadzieje, perspektywy. W końcu to w dzień Pięćdziesiątnicy Kościół wyszedł do świata. Dopiero na drugim miejscu trzeba i warto mówić o zagrożeniach i znakach zapytania. Możemy skorzystać z klucza św. Pawła, który mówi: "Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie, wszystko badajcie, a co szlachetnie - zachowujcie”. Bardzo ciekawa dyrektywa. Św. Paweł oczekiwał, że Duch będzie płonąć, „proroctwa nie lekceważcie”, to oznacza, że w Kościele będą rzeczy nowe. Ale to też nie znaczy, żeby bezkrytycznie przyjmować wszystkie rzeczywistości duchowe. Niektóre z tych nowości nie budują, ale dekonstruują. Dlatego tak się cieszę z tej dyskusji, bo żeby wiedzieć, co jest dobre, a co złe, trzeba rozmawiać.

Na jakim etapie rozmów jest Kościół w Polsce?

- Jesteśmy na etapie poruszenia wielu teologicznych, duszpasterskich i wspólnotowych umysłów. Zdajemy sobie sprawę, że mamy jakieś ważne, epokowe przemiany w Kościele powszechnym i Kościele polskim. Każdy wiek miał swoje przemiany i tchnienia Ducha Świętego. Jesteśmy na etapie, że znowu mamy "wtargnięcie Ducha świętego” - jakąś nowość i trzeba to sprawdzić.

Jak w tej perspektywie umieścić konferencję "Serce Dawida”?

- Piękny tytuł, który odwołuje się do króla, który był liderem modlitwy, uwielbienia, ale jednocześnie był też królem. W naszej konferencji chcemy myśleć o wszystkim: o szkole modlitwy, szkole uwielbienia, także uczenia się jak wpływać na rzeczywistość społeczną, żeby Królestwo Bożej jeszcze bardziej ją przenikało.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Megi
  12.11.2017 23:01
  Drogi Piotrze i Pawle......Rozumiem, że To jest Twoja osobista wykładnia usprawiedliwienia życia w grzechu śmiertelnym cudzołóstwa?....PiP co z VI i IX PB? ... one w ogóle obowiązują?
  doceń 0
 • Hubal
  14.11.2017 19:01
  No więc właśnie: PiP, VI i IX PB czym są w świetle nauki Pana Jezusa? Gdy Bóg złączy "Adama i Ewę", to ta para związana jest węzłem Miłości - węzłem Boga. Bóg jest Miłością, a co Bóg złączył, niech człowiek nie warzy się rozdzielać ! Sakrament Małżeństwa został wprowadzony przez człowieka tu na potrzeby ziemskiego, religijnego, w chrześcijaństwie życia. Duchow
  doceń 1
 • Hubal
  14.11.2017 19:08
  Duchowe małżeństwa, jeszcze ja osobiście pamiętam z moich lat młodzieńczych były zrywane przez rodziców wbrew woli kochających się ludzi. Córki były wydawane za mąż tam, gdzie się podobało rodzicom. Było to okrutne i wbrew nauce Pana Jezusa. Jeszcze wcześniej grzech ten był jeszcze bardziej nagminny, był wręcz na porządku dziennym. Duchowni jednak w Kościołach błogosławili takie związki, gdzie Jezus wyraźnie im tego zabrania i ostrzega słowami jeszcze raz przypomnę : " co Bóg złączył, niech człowiek nie waży się rozdzielać".
  doceń 1
 • Hubal
  14.11.2017 19:40
  Dodam, że poniższy cytat : Mt 18:18
  "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie " - nie dotyczy Sakramentu Małżeństwa, choć duchowni posługują się tą nauką i stąd mamy np. Sądy Biskupie do unieważnienia małżeństwa. Jedne się unieważnia, drugie nie. Te co winne być unieważnione często nie są, i tak dalej. Kto ma uszy do słuchania, niechaj sucha - to słowa Pana Jezusa i również dotyczą tego zagadnienia i wielu innych. To dobry moment by powrócić do tematu praktyk zielonoświątkowych. Wierni nie słuchają nauki Boga i robią co chcą w Kościołach Katolickich za aprobatą niektórych duchownych i niektórych biskupów. Wierni są podatni na te autorytety. Bóg jednak prowadzi inną drogą, co innego zostało nam objawione, a konsekwencje niesłuchania mogą być bardzo groźne. Cytat z Pisma Świętego: "Czy serce wasze jest nieczułe? Macie oczy, a nie widzicie? Macie uszy, a nie słyszycie? I nie pamiętacie? (Ew. Marka 8:17-18).
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama