Nowy numer 48/2020 Archiwum

Uczą, jak wygląda słowo

Zaczęło się od głuchoniemego Piotrusia, któremu ks. Falkowski chciał pomóc. Założony przez niego Instytut Głuchoniemych świętuje 200 lat.

7-letniego Piotra Gąsowskiego, głuchoniemego od urodzenia, ks. Jakub Falkowski poznał, gdy uczył w szkole w Szczuczynie Mazowieckim. Młody pijar postanowił pomóc chłopcu i jemu podobnym.

Podczas podróży po Niemczech, zbierał doświadczenia w nauczaniu osób niesłyszących. Po powrocie zaczął uczyć Piotrusia porozumiewania się metodą głosową, poprzez odpowiedni układ ust i języka. Chłopiec robił duże postępy, wkrótce zaczął mówić, rozumiał mówiących i dobrze radził sobie w szkole.

Ks. Falkowski po odbyciu praktyk w instytucie w Wiedniu, w 1817 r. założył w Warszawie Instytut dla Głuchoniemych. Przyjmował do niego rzesze ubogich wychowanków. Był również proboszczem parafii św. Aleksandra. Teraz patronuje Instytutowi, mieszczącemu się od 1827 r. przy ul. Wiejskiej.

- Ile dzieci w ciągu tych 200 lat dzięki dziełu ks. Falkowskiego nauczyło się kontaktu ze światem zewnętrznym! Ilu zdobyło zawód, skończyło studia, założyło rodziny...  Ile dobra wiąże się z istnieniem Instytutu! Niech Pan Jezus je pobłogosławi i umacnia - mówił kard. Kazimierz Nycz, odprawiając 24 października w kościele św. Aleksandra dziękczynną Mszę św. za kadrę i wychowanków. 

W Eucharystii wzięli udział uczniowie oraz kadra nauczycielska. Na język migowy Mszę św. tłumaczył ks. Dariusz Furmanik, duszpasterzem głuchoniemych w archidiecezji warszawskiej i kapelan Instytutu.

Z okazji okrągłej rocznicy powstania Instytutu, 22 i 23 września w Akademii Pedagogiki Specjalnej odbyła się sesja pt. "Głusi i słabosłyszący w perspektywie tradycji, teraźniejszości i przyszłości".

22 października po  Mszy św. w kościele św. Aleksandra złożono kwiaty na grobie ks. Falkowskiego, w podziemiach świątyni. Na terenie Instytutu odbył się piknik i dzień otwarty. Następnego dnia uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii w Muzeum Żydów Polskich Polin.

W każdą niedzielę o godz. 10, w dolnym kościele w parafii św. Aleksandra odprawiana jest Msza św. dla osób z wadą słuchu. 

Instytut Głuchoniemych zapewnia specjalistyczną opiekę i kształcenie na poziomie przedszkolnym, szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej oraz przysposobienia do pracy. Prowadzi też wczesne wspomaganie rozwoju i nauczanie indywidualne dla dzieci niesłyszących ze sprzężeniami. Dzieciom i młodzieży spoza Warszawy oferuje miejsce w internacie. Jest najstarszą tego typu placówką w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama