Przeszła piekło Ravensbrück, po nim straciła radość życia i wiarę w Boga. Terapią były rysunki. Stała się znaną ilustratorką książek i twórczynią sztuki sakralnej. Prace Marii Hiszpańskiej-Neumann pokazano w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Wyjazd był dla niej również natchnieniem duchowym. Odzyskała wiarę i wróciła do Kościoła, w czym pomógł jej o. Robert Madejski.
Od 1965 r. Maria Hiszpańska-Neumann tworzyła dzieła sakralne, zdobiące wiele świątyń: Wieczernik na Mariankach w Górze Kalwarii („Ostatnia Wieczerza”, kościół św. Klemensa Hofbauera w Warszawie (ołtarz Świętych Polskich), kościół św. Kazimierza w Pruszkowie (tryptyk przedstawiający Maryję, św. Elżbietę i chrzest w Jordanie), a także w Tarnowie, Piwnicznej, Zbylitowskiej Górze. W latach 70. w kościele św. Michała Archanioła w Warszawie artystka wykonała dekoracje mozaikowe i malarskie w kaplicach św. Józefa, św. Tadeusza Judy i św. Antoniego, a także Drogę Krzyżową w dolnym kościele, która ma dodatkową 15. stację - Zmartwychwstanie. W 1978 r. zaprojektowała wnętrze kaplicy w Hübingen w Niemczech, co było dla niej również swoistą terapią po wojennej traumie. Chciała "budować mosty", bo tak rozumiała swoje chrześcijańskie powołanie.
Artystkę cechowała niezwykła dbałość o szczegóły
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Pod koniec lat 70. pracowała nad Drogą Krzyżową do kościoła na Saskiej Kępie. Powstały nowatorskie szkice uwzględniające ówczesne wyniki badań nad Całunem Turyńskim. Niestety pracę przerwała niespodziewana śmierć artystki 12 stycznia 1980 r. Jej grób znajduje się na cmentarzu, przy ul. Wałbrzyskiej.
- Bardzo zależało nam, żeby na tej wystawie pokazać Mysz jako człowieka, który się do końca swoich dni rozwijał, przeszedł od głębokiej depresji po obozie, aż po nadzieję Zmartwychwstania - mówiła córka Bogna Neumann.
Na wernisażu obecne były dzieci, wnuki i prawnuki artystki oraz jej znajomi. Przybyli też ks. infułat Jan Sikorski, przyjaciel rodziny, i ks. prałat Józef Hass, emerytowany proboszcz parafii św. Michała na Mokotowie.
Wystawę "W cieniu Krzyża - w blasku Zmartwychwstania", zawierającą prace z kolekcji rodziny oraz wybrane dzieła ze zbiorów MAW, można oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (ul. Dziekania 1) do 4 marca 2018 r. Bilety w cenie 10 i 6 zł.