Nowy numer 48/2020 Archiwum

"Budzik" obudził Kubę

Kolejny mały pacjent wybudził się ze śpiączki.

Znajdująca się przy międzyleskim Centrum Zdrowia Dziecka Klinika Budzik poinformowała o wybudzeniu ze śpiączki 8-letniego Kuby, który trafił do kliniki w sierpniu tego roku, po wypadku komunikacyjnym.

Rehabilitacja chłopca przebiegała bardzo szybko i już pod koniec października mógł zostać uznany za wybudzonego. Teraz przed Kubą kolejne miesiące intensywnych ćwiczeń usprawniających.

Kuba jest piątym dzieckiem wybudzonym w tym roku w klinice Budzik. W październiku do świadomości powrócił Marcin, który dziewięć miesięcy wcześniej został potrącony przez samochód.

W sierpniu sukcesem zakończyła się rehabilitacja 8-letniej Laury, która doznała urazu podczas zabawy z innymi dziećmi. W lipcu obudził się Janek - ofiara wypadku komunikacyjnego, w kwietniu Weronika, która zapadła w śpiączkę po wypadku w gospodarstwie rolnym, w styczniu wybudził się Szymon - ofiara wypadku komunikacyjnego.

W sumie w 4-letniej historii placówki udało się wybudzić ze śpiączki 37 dzieci. 

Klinika Budzik została uruchomiona w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Dysponuje 15 łóżkami, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej. Jest połączona łącznikiem z oddziałem Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD w Warszawie.

Do przyjęcia do kliniki kwalifikowane są dzieci po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych).

Przyjmowane są dzieci przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych. Leczenie w Klinice trwa do 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o kolejne trzy miesiące. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama