W Niepokalanowie od 27 listopada przed wystawionym Najświętszym Sakramentem przez dziewięć kolejnych dni będzie odmawianych wspólnie pięć całych Różańców, po 20 tajemnic każdy. Tak do uroczystości Niepokalanego Poczęcia trzy razy przygotowywała się św. siostra Faustyna.
- Chcemy dać wyraz naszej miłości do Matki Bożej, tak jak to robili Boży szaleńcy: sekretarka Bożego Miłosierdzia i szaleniec Maryi z Niepokalanowa. Św. ojciec Maksymilian Kolbe całe życie poświęcił Niepokalanej. Czcił Ją modlitwą i pracą. Widział jak Niepokalana w czasie nowenny przed 8 grudnia obsypywała ludzi wieloma łaskami. Św. Siostra Faustyna, zgodnie z „Dzienniczkiem” spotykała się z Maryja i była Jej wielką czcicielką. Aż trzykrotnie odprawiła nowennę po tysiąc Zdrowaś Maryjo przed 8 grudnia. Zdobyła się na tak trudną i czasochłonną modlitwę nie rezygnując z zajęć codziennych ani z pracy, a jedynie ograniczając czas rozmów. Celem nowenny, którą chcemy publicznie podjąć prawdopodobnie jako pierwsi na świecie, jest triumf Niepokalanego Serca Maryi. Sama Matka Boża w Fatimie mówiła, że na koniec Jej serce zatriumfuje. My nie chcemy czekać i wołamy, by ten triumf nastąpił już teraz – wyjaśnia pomysłodawca modlitwy o. Mirosław Kopczewski, wikariusz klasztoru.
I wskazuje na opis spotkania św. Faustyny z Maryją w uroczystość Niepokalanego Poczęcia ujęty w „Dzienniczku”: „Przed Komunią św. ujrzałam Matkę Najświętszą w niepojętej piękności. Uśmiechając się do mnie powiedziała mi: córko. Moja, z polecenia Boga mam ci być w sposób wyłączny i szczególny Matką, ale pragnę, abyś i ty szczególnie była mi dzieckiem. Pragnę córko Moja najmilsza abyś się ćwiczyła w trzech cnotach, które Mi są najdroższe, a Bogu są najmilszymi: pierwsza - pokora, pokora i jeszcze raz pokora. Druga cnota - czystość; trzecia cnota miłość Boża. Jako córka Moja musisz szczególnie jaśnieć tymi cnotami. Po skończonej rozmowie przytuliła mnie do swego Serca i znikła”.
Figura Niepokalanej w sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. o. Maksymiliana Materiały prasowe oo. franciszkanów Modlitwie w Niepokalanowie będą towarzyszyły następujące intencje dodatkowe: o pokój w Polsce i na świecie, o jedność Kościoła, za ojczyznę, za rządzących, o pełną ochronę prawną ludzkiego życia, o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła, a także w intencjach indywidualnych składanych w koszyczku przed ołtarzem. Nowenna będzie odprawiana w kaplicy św. Maksymiliana od godz. 7 rano. Przed Najświętszym Sakramentem odmówionych zostanie każdego dnia pięć całych Różańców w dwugodzinnych blokach. Zaplanowano również Eucharystię, Anioł Pański, koronkę do Miłosierdzia Bożego i cichą adorację Jezusa ukrytego w Eucharystii. Dzień zwieńczy Apel Jasnogórski i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 11 zostanie odprawiona uroczysta Msza św., a po niej wierni będą uczestniczyć w Godzinie Łaski.
- 8 grudnia to dla nas wielkie święto. Tego dnia 1927r. został erygowany nasz klasztor, co było poprzedzone nowenną. Niepokalanów powstał od imienia Matki Bożej, która jest bez grzechu poczęta. „Jestem Niepokalane Poczęcie” - tak przedstawiła się Bernadecie w Lourdes. Ten termin teologicznie jest zarezerwowany dla Ducha Świętego. Zastanawiał się nad tym o. Maksymilian i pod koniec swojego życia wytłumaczył to sobie w ten sposób, że jak niewiasta wychodzi za mąż, to przyjmuje nazwisko ukochanego. Maryja jest oblubienicą Ducha Świętego i ma prawo posługiwać się tytułem „Niepokalane Poczęcie”. Jest początkiem nowego stworzenia. W Niej rodzimy się na nowo, tak by grzech nad nami nie panował – wyjaśnia o. Kopczewski.
Do nowenny można włączyć się w każdym momencie traktując udział jako dar sera, a każde Zdrowaś Maryjo jako różę ofiarowaną Matce do duchowego koszyka. Ojcowie franciszkanie zachęcają do wcześniejszego zgłaszania udziału listownie (Niepokalanów, ul. Kolbego 5, 96-515 Teresin z dopiskiem „Nowenna św. Faustyny”), mailowo pod adresem: poczta@niepokalanow.pl lub za pośrednictwem strony http://niepokalanow.pl. W zależności od potrzeb jest też możliwość indywidualnego zamawiania posiłków i noclegu. Kawę i herbatę zapewniają gospodarze.