Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tęgi rosół i inne dziwy

Ciekawostki historyczne, relacje prasowe, porady kulinarne Ćwierczakiewiczowej, przedwojenny dowcip i reklamy – to wszystko znajdziemy w kalendarzu na 2018 roku.

Dom Spotkań z Historią wydał niecodzienny „zdzierak”, na którego 734 stronach znajdziemy skarbnicę wiedzy o Warszawie ostatnich stuleci. Do prawie każdego dnia kalendarza przypisane jest zdarzenie, do którego doszło w tym samym dniu w przeszłości. To doskonała lektura nie tylko dla osób zainteresowanych historią swojego miasta.

Dowiemy się z niego o historii Grubej Kaśki, o tym, gdzie i kiedy po warszawskich ulicach pływały łodzie oraz kto był pierwszym mieszkańcem pierwszego w stolicy bloku z wielkiej płyty. Znajdziemy też relację ze startu pierwszego Tour de Po- logne, w którym wzięło udział 71 cyklistów, a także historię domków z Finlandii, przybyłych do Warszawy w ramach odszkodowań za udział Finlandii w II wojnie światowej po stronie Niemiec. Historyczna wiedza okraszona jest przedwojennymi zdjęciami, satyrami i reklamami, na przykład „wszelakich maszyn kuchennych”. Współczesne gospodynie mogą coś zaczerpnąć z wiedzy niezapomnianej Lucyny Ćwierczakiewiczowej, która radzi, jak ugotować wyborny chłodnik i tęgi rosół – ale nietłusty, bo oszczędna kucharka „oczka z rosołu” poleca zebrać i... sprzedać mydlarzom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama