Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pogorzelcy potrzebują... wszystkiego

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej uruchomiła numer konta, na które można wpłacać pomoc dla poszkodowanych w wybuchu kamienicy przy ul. Siedleckiej 4. Pomagają też sąsiedzi, a burmistrz organizuje charytatywny koncert.

Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, OPS, sąsiedzi i mieszkańcy Pragi spieszą z pomocą osobom, które straciły dobytek w wybuchu nielegalnej instalacji gazowej i pożarze kamienicy przy ul. Siedleckiej 34 na Pradze. Do tragedii, w której 1 osoba zginęła a 6 zostało rannych, doszło wieczorem 7 listopada. Ewakuowano 33 mieszkańców. W trakcie trwania akcji gaśniczej zaopiekowało się nimi pobliskie Oratorium św. Jana Bosko.

Z powodu zawalonych stropów i dużych zniszczeń, inspektorzy nadzoru budowlanego nie dopuścili budynku do użytku. Lokatorzy zostali tymczasowo zakwaterowani w hotelach, a władze dzielnicy Praga Północ już proponują im mieszkania zastępcze. Mieszkańcy, którzy w pośpiechu opuszczali kamienicę, nie zdążyli zabrać ze sobą nawet podstawowych rzeczy. Mieszkania niektórych zostały doszczętnie zniszczone przez pożar lub zalane w trakcie akcji gaśniczej.

Dlatego sąsiedzi, pobliskie szkoły, Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Brechta 15, prowadzą zbiórkę przede wszystkim ciepłej odzieży, kocy, pościeli, naczyń i sztućców, środków czystości, żywności o długim terminie ważności. Ale w dalszej perspektywie potrzebne będzie dosłownie wszystko. - Poszkodowanym zaoferowaliśmy ubrania z naszego punktu pomocy i ciepłe dania w naszej jadłodajni przy ul Lubelskiej - mówi Barbara Walecka z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. - Jesteśmy w stałym kontakcie z OPS i burmistrzem Wojciechem Zabłockim. Wspólnie uzgadniamy, co na bieżącą chwilę jest potrzebne. Przygotowujemy paczki żywnościowe, a kiedy zostaną przyznane lokale zastępcze, możemy pomóc w ich wyposażeniu w meble i potrzebne sprzęty.

Diecezjalna Caritas zachęca do finansowego wsparcia osób poszkodowanych w wybuchu kamienicy. Można tego dokonać wpłacając na konto: 43 1240 6074 1111 0010 4604 5239 - Pekao SA - z dopiskiem „Siedlecka”.

Burmistrz Pragi-Północ Wojciech Zabłocki zaprasza na charytatywny koncert na rzecz poszkodowanych, który odbędzie się 19 listopada o godz. 15 w LO im. J. Piłsudskiego, przy ul. Kowelskiej 1. Wystąpią: Kapela Praska, Pracownia Tańca "Aglaja" i Zespół "Zwrot przez twarz". 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama