Nowy numer 48/2020 Archiwum

Relikwie mnicha na Gocławiu

– Nasz patron często mówił, by Boga szukać na modlitwie, a nie gdzie indziej. Może dlatego święty asceta z Libanu bardzo pasuje do naszej świątyni – cieszy się ks. Andrzej Kuflikowski.

Do jego grobu pielgrzymują dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całego świata. Święty Charbel Makhluof, który ostatnie 23 lata przeżył w skrajnej ascezie w pustelni w libańskiej wiosce Annaya, sypiał zaledwie trzy godziny, z drewnianą deską pod głową. Mnich z twarzą zasłoniętą kapturem modlił się i nieustannie pracował. A jego ciało przez 40 dni po śmierci emanowało olśniewającym światłem.

Przez 67 lat, aż do czasu wyniesienia go na ołtarze, nie ulegało też rozkładowi, wydzielając cudowną substancję. Do grobu XIX-wiecznego mnicha, który zdobywa coraz większy rozgłos wśród Polaków, pielgrzymują tłumy. Wśród nich byli także parafianie ks. Andrzeja Kuflikowskiego, kustosza nowego sanktuarium św. O. Pio na Gocławiu. – To z ich inicjatywy w naszej świątyni zainstalujemy jego relikwie. Staną w pobliżu relikwii św. Rity – mówi proboszcz, podkreślając, że nowy święty na Gocławiu dołączy do innych świętych: Alberta Chmielowskiego, Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Joanny Beretty-Molli i oczywiście o. Pio. – Oni wszyscy szukali Boga na modlitwie. Może obecność relikwii św. Charbela to wyzwanie, by szukać dziś Boga przede wszystkim w ciszy pustelni swojej duszy? – zastanawia się ks. Andrzej Kuflikowski. Relikwiarz i obraz słynącego z uzdrowień świętego mnicha są darem rodziny Hagmajerów. Uroczystość wprowadzenia relikwii odbędzie się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada, w kościele przy ul. Fieldorfa 1. Mszy św. o godzinie 12 będzie przewodniczyć bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Oprawę muzyczną zapewni Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który po Eucharystii da także koncert pieśni patriotycznych. Nabożeństwo do św. Charbela na Gocławiu będzie celebrowane każdego 28. dnia miesiąca o godz. 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama