Nowy numer 48/2020 Archiwum

65 mln zł do wydania

Od 1 grudnia można zgłaszać projekty do piątej edycji budżetu partycypacyjnego. Uwaga, są pewne zmiany!

Rodzina pani Ireny Rockiej-Januszko od ponad wieku mieszka na Siekierkach. - Dzięki możliwościom budżetu partycypacyjnego, mamy dwa razy w tygodniu zajęcia fitness dla seniorów, które bardzo nas zintegrowały. Udało się też urządzić niewielki skwer, na którym planujemy postawić pomnik mieszkańcom Siekierek rozstrzelanym w czasie wojny w Alei Szucha - mówi Irena Rocka-Januszko.

Mieszkańcy Warszawy przyzwyczaili się już do tego, że sami decydują o przeznaczeniu części budżetu stolicy i że w ten sposób zyskali realny wpływ na zmianę najbliższego otoczenia. W czterech edycjach budżetu partycypacyjnego wydali prawie 200 mln zł, wybierając do realizacji 2 631 projektów.

Dzięki nim powstały duże inwestycje, jak będący na ukończeniu dom wsparcia dla osób niepełnosprawnych na Ursynowie czy nowe odcinki dróg, ale też boiska szkolne, bezpieczne przejścia dla pieszych, domki dla ptaków i dziko żyjących kotów.

- W trzech pierwszych edycjach udało się zrealizować około 90 proc. projektów. W tym roku realizacja jest na poziomie 72 proc., ale do końca roku mamy jeszcze trochę czasu - mówi Justyna Piwko, koordynator projektu "Budżet partycypacyjny" w Urzędzie m. st. Warszawa.

W przyszłym roku do rozdysponowania jest prawie 65 mln zł. Najwięcej do wydania będą mieli mieszkańcy Bielan (7,5 mln zł), Ursynowa (6,5 mln zł) i Śródmieścia (6,2 mln zł).

Właśnie rusza akcja informacyjna, a za chwilę rozpocznie się czas zgłaszania pomysłów, które - jeśli zyskają aprobatę warszawiaków - będą realizowane w 2019 r. W każdej dzielnicy 30 listopada odbędą się spotkania, na których pracownicy urzędu wyjaśnią zasady budżetu partycypacyjnego oraz przedstawią plany inwestycyjne dzielnicy na najbliższe lata.

W piątej edycji będzie trochę zmian. Na liście poparcia projektu nadal trzeba będzie zebrać 30 podpisów, ale co najmniej 15 osób musi być mieszkańcami danego obszaru (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze lokalnym) lub danej dzielnicy (w przypadku zgłoszenia projektu o charakterze ogólnodzielnicowym).

Poza tym projektodawca może wyznaczyć do kontaktu z pracownikami urzędu inną osobę z grona projektodawców. Na etapie dyskusji o pomysłach, projektodawcy będą mogli wprowadzać zmiany w zgłoszonych pomysłach razem z urzędnikiem odpowiedzialnym za weryfikację danego projektu. Nie będzie możliwe samodzielne edytowanie projektów. Realizowane będą tylko te propozycje, na które w danym obszarze oddało ważny głos co najmniej 30 osób .

Więcej informacji na: www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

HARMONOGRAM:

  • spotkania otwarcia – 30 listopada 2017 roku
  • zgłaszanie pomysłów – od 1 grudnia 2017 roku do 22 stycznia 2018 roku
  • weryfikacja zgłoszonych projektów – od 23 stycznia do 8 maja 2018 roku
  • dyskusje o pomysłach – od 26 lutego do 18 marca 2018 roku
  • odwołania i ponowna weryfikacja – od 8 maja do 25 maja 2018 roku
  • głosowanie na pomysły – od 15 czerwca do 30 czerwca 2018 roku
  • ogłoszenie wyników głosowania – do 13 lipca 2018 roku.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama