Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jakie wyzwania na nowy rok?

Ok. 350 kapłanów wzięło udział w dorocznej pielgrzymce duchowieństwa do Świątyni Opatrzności Bożej. - Najważniejszym wyzwaniem duszpasterskim w nadchodzącym roku dla księży i wiernych jest ponowne odkrycie Ducha Świętego - mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik kurii archidiecezji warszawskiej.

W sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu kapłani archidiecezji warszawskiej udali się na doroczną pielgrzymkę duchowieństwa do Świątyni Opatrzności Bożej.

Tegoroczne spotkanie skupione było wokół programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2017-2019 "Duch, który umacnia miłość", którego celem jest odkrycie Osoby Ducha Świętego, otwarcie się na Jego działanie oraz refleksja nad sakramentem bierzmowania.

Podczas spotkania kard. Kazimierz Nycz wręczył nominacje na urząd dziekana, wicedziekana i ojca duchownego. Na 25 dekanatów zmianie uległo 16 dziekanów. Wśród księży z dziekańskim dekretem urząd po raz pierwszy pełnią: ks. Robert Strzemieczny, dziekan dekanatu staromiejskiego, ks. Zbigniew Godlewski, dziekan dekanatu wolskiego, ks. Wojciech Osial, dziekan dekanatu brwinowskiego, ks. Janusz Starosta, dziekan dekanatu grodziskiego, ks. Marian Mikołajczak, dziekan wydziału pruszkowskiego, ks. Piotr Liber, dziekan wydziału wareckiego.

Zobacz listę zmian

Metropolita warszawski nakreślił także najważniejsze wydarzenia, jakie będą miały miejsce w 2018 r. w archidiecezji warszawskiej. Najbliższym wydarzeniem będą obchody 5. rocznicy śmierci prymasa Józefa Glempa, 23 stycznia w archikatedrze warszawskiej. Z kolei 13 marca w Świątyni Opatrzności Bożej zorganizowane zostaną obchody 5. rocznicy wyboru Franciszka na Ojca Świętego z udziałem Konferencji Episkopatu Polski.

Kardynał zapowiedział także, że Święto Dziękczynienia obchodzone będzie w duchu dziękczynienia za 100 lat odzyskania niepodległości oraz za 200-lecie archidiecezji warszawskiej. Odrębne obchody 200-lecia archidiecezji obchodzone będą także w marcu.

Konferencję na temat nawrócenia duszpasterskiego i misji w parafii wygłosił ks. Bogusław Bryś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Dr n. med. Iwona Patejuk-Mazurek mówiła z kolei o zaburzeniach emocjonalnych w pracy duszpasterskiej.

Księża uczestniczyli także w Mszy św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama