Nowy numer 44/2020 Archiwum

Przegrali w szachy, wygrali życie

Pierwszy raz w życiu za granicę, pierwszy raz w życiu samolotem i pierwszy raz w życiu na spotkanie z Ojcem Świętym. I to wszystko, bo podjęli decyzję o wyjściu z życiowej beznadziei i zaczęli żyć odważnie.

- Boże, jak mnie ten Franciszek serdecznie wyściskał - wspomina Łukasz. - Mało mnie nie udusił na tym placu św. Piotra - mówi ogolony na łyso młody chłopak, przypominając sobie uśmiech papieża. I jego oczy: - To było spojrzenie młodego szczęśliwego dziecka.

Razem z dwoma innymi uczestnikami programu wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla młodych „Damy radę!” w Caritas Polska odbyli prawdziwą podróż marzeń do Rzymu.

A wszystko zaczęło się od... przegranej.

- We wrześniu uczestniczyliśmy w turnieju szachowym dla osób bezdomnych z całej Polski. Żaden z nas przedtem nie umiał grać. Czuliśmy się jak Jamajczycy na zawodach bobslejowych - śmieje się Marcin. - Zajęliśmy pierwsze miejsce. Od końca. Ale najważniejsze przecież, że wzięliśmy udział.

Przegrali w szachy, wygrali życie   „Damy radę!” to program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla bezdomnych mężczyzn w wieku 25-35 lat. Tomasz Gołąb /Foto Gość Nagrodę, pielgrzymkę do Rzymu, otrzymali od dyrekcji Caritas Polska jako zachętę. Może też jako wyróżnienie za postawę.

Żaden z nich nie był w życiu za granicą. A tu wycieczka? Samolotem? Bali się i cieszyli, choć życie bez domu nauczyło ich, że marzenia niekoniecznie się spełniają. Tym razem było inaczej. Dzięki pomocy Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i ks. Marcina Schmidta z Caritas Polska trafili na audiencję generalną w najbliższym otoczeniu Papieża.

- Przywitał się z nami tak serdecznie, jak ojciec. Przytulił, błogosławił. Przyjął od nas koszulkę z napisem "Damy radę", czyli nazwą programu wychodzenia z bezdomności, który realizujemy dzięki Caritas. To dało niesamowitą siłę do walki o lepsze jutro - zapewnia Marcin.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama