Na liście do zmian znalazły się nazwy ulic m.in. w Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Kałuszynie, Markach, Milanówku, Mińsku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Piasecznie, Ożarowie, Radzyminie i Sulejówku.
Wedle przepisów Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września br.
Choć większość samorządów wprowadziła zmiany, to jednak nie wszystkie gminy na Mazowszu wywiązały się w terminie z ustawowego obowiązku. W związku z tym, na mocy obowiązującego prawa, Jacek Sipiera był zobligowany do przeprowadzenia tego procesu i wydania zarządzeń zastępczych.
Po uzyskaniu opinii z IPN, wydał zarządzenie zastępcze nadające nazwę zgodną z prawem. Taka sytuacja miała już miejsce w Warszawie, gdzie już 10 listopada br. wojewoda wydał 47 zarządzeń zmieniających nazwy ulic.
Od 13 grudnia 2017 r. obowiązuje kolejnych 56 zarządzeń zastępczych zmieniających niezgodne z ustawą, a nadal istniejące na terenie województwa nazwy ulic.
- Obecnie wydane zarządzenia zastępcze są ostatnim, dopełniającym etapem dekomunizacji ulic w woj. mazowieckim. Dobieraliśmy nazwy ulic nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski - powiedział Zdzisław Sipiera.
Zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
Zmiany dotyczą m.in. następujących ulic: