Harcerze przekazali kard. Kazimierzowi Nyczowi i mieszkańcom Warszawy Betlejemskie Światło Pokoju.
Przypominając słowa Jezusa o tym, że światła nie chowa się pod korcem, ale stawia się na świeczniku, w widocznym miejscu, by świeciło wszystkim, zachęcał do odważnego dawania świadectwa.
- Wy harcerze też, a może przede wszystkim, jesteście światłem świata. Te lampki, które przynieśliście, i które zaniesiecie do różnych środowisk, przypominają, że wszyscy jesteśmy światłością. Kiedy człowiek staje się światłem dla innych? Gdy daje przykład pięknego życia, zgody, miłości - podkreślił duchowny, dodając, że to ze zjednoczenia z Chrystusem wynika piękno człowieka, jego zdolności i moc.
Kardynał Nycz zaznaczył, że taki człowiek "świeci światłem dobrego przykładu", jest radosny, pełen dziękczynienia i wydaje dobre owoce.
Metropolita podkreślił, że prosty gest przekazania światła z groty w Betlejem ma też "poruszyć serca, sumienia" obdarowywanych.
Po Mszy św. harcerze przekazali lampion z betlejemskim płomieniem kard. Kazimierzowi Nyczowi. Po nim światło powędrowało do obecnych drużyn harcerskich i mieszkańców Warszawy.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje światło od słowackich skautów. Przekazanie go odbywa się naprzemiennie: raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na Wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, a także do Niemiec i Danii.