Nowy numer 41/2019 Archiwum

Mason, który tęsknił za Bogiem

200 lat temu zmarł Marcello Bacciarelli, malarz ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. O spokój duszy modlono się przy jego grobie, w warszawskiej bazylice archikatedralnej.

5 stycznia mija 200 lat od śmierci Marcello Bacciarellego, nadwornego malarza ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był znanym na dworach Europy portrecistą, autorem scen alegorycznych i historycznych, znakomitym "dekoratorem" wnętrz królewskich. Był też generalnym dyrektorem budowli królewskich i realizatorem polityki artystycznej monarchy.

Kierował tzw. Malarnią na Zamku, w której wykształciło się wielu artystów polskich. Malował liczne portrety króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, rodziny monarszej oraz osób z otoczenia króla a także wielkie kompozycje alegoryczne zdobiące ściany i plafony sal Zamku Królewskiego i pałacu w Łazienkach.

Baciarelli był również autorem obrazów religijnych, a także powstałych na specjalne zlecenie króla - historycznych.

W przededniu rocznicy śmierci, 4 stycznia w bazylice archikatedralnej w Warszawie odprawiono Mszę św. w intencji zmarłego malarza i jego żony Fryderyki.

W homilii biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski, przypomniał, że rodzina Bacciarellich wybrała Polskę jako swoją ojczyznę i związała z nią większość swojego życia.

- Człowiek, który maluje piękne, szlachetne obrazy musi byś sam szlachetny i dobry - mówił biskup. -  W zamyśleniu nad jego grobem, chciałbym go zapytać: dlaczego mistrzu z takim talentem, nie namalowałeś Chrystusa, ani jego Matki?

Odpowiadając na to pytanie, biskup przypomniał, że Marcello Bacciarelli był masonem, co było modne w wyższych sferach tamtych czasów. Jego zdaniem, wpatrując się w obrazy oświeceniowego mistrza, można dostrzec tęsknotę za Bogiem potężnym, wszechogarniającym.

- Mistrzu, dziś stałem nad twoim grobem, modliłem się za Ciebie, króla i twoją rodzinę. Chciałabym za prorokiem Ezechielem powiedzieć: otwieram wasze groby na świadectwo innych, żebyście widzieli, że nawet z wyschniętych kości mocen jest Bóg wskrzesić sobie naród dokonały. Oby z waszych kości, wyrośli w Polsce nowi, wielcy synowie - mówił biskup, poetycko prosząc mistrza o namalowanie ostatniego obrazu Polski, "w której ludzie są szczęśliwi, płaczu już nie ma i podziałów już nie ma".

W imieniu rodziny wybitnego malarza, uczestnikom Mszy św. podziękował aktor, 90-letni Ryszard Bacciarelli.

- Tak jak Jan Matejko przypominał piękne momenty historii Rzeczypospolitej, tak Bacciarelii utrwalił ostatnie chwile wolnej ojczyzny - mówił potomek portrecisty. 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Gość
    31.01.2018 12:52
    Bacciarelli malował też obrazy religijne "Estera i Ahaswerus", "Rebeka i Eleazar", "Personifikacja Siły" (Samson rozrywający lwa czy "Personifikacja Wiary" (Panna w welonie z kielichem i wykutym napisem "Diliges Dominum Deum tuum in toto corde tuo" etc "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem" itd)
    doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL