Nowy numer 34/2019 Archiwum

Rusza zbiórka na szkołę w Syrii

Budowę szkoły im. Janusza Kusocińskiego w syryjskim mieście Yabrud wesprą finansowo: samorząd Mazowsza, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Polska i inne organizacje.

Akcję pod hasłem "Mazowsze dla Syrii" zainicjowała w poniedziałek organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jej celem jest zebranie pieniędzy na fundusz budowy szkoły w syryjskim mieście Yabrud, w diecezji Homs.

Budowę zainicjował arcybiskup Jean-Abdo Arbach. Na prośbę arcybiskupa patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, polski polski lekkoatleta i działacz niepodległościowy, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 r., zamordowany przez nazistów w podwarszawskich Palmirach w 1940 r.

W ramach akcji planowana jest także publiczna zbiórka pieniędzy oraz koncerty promocyjne organizowane np. przy domach kultury i w diecezjach na terenie województwa mazowieckiego.

 - Chcemy, aby mieszkańcy tej ziemi, związanej z II wojną światową, związanej z Januszem Kusocińskim i z Palmirami, odpowiedzieli - tak jak zwykle Polacy odpowiadają pozytywnie na apele przeróżnych organizacji. Dzisiaj papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas Polska zapraszają wszystkich do tego, aby włączyć się w budowę szkoły, która jest naprawdę potrzebna - powiedział na konferencji prasowej ks. dr Mariusz Boguszewski ze stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Przedstawiciel Caritas Polska Jan Zujewicz podkreślił, że każda akcja humanitarna, jaką uruchamia Polska w celu pomocy Syryjczykom "to są kolejne pieniądze, kolejne środki, a przede wszystkim - ogromne serce, które Polska okazuje osobom potrzebującym.

Jak mówił, oprócz zapewnienia mieszkańcom Syrii podstawowych potrzeb, należy bardzo mocno położyć nacisk na pomoc rozwojową tj. na rozbudowę szkół i szpitali.

Marszałek województwa Adam Struzik powiedział, że pomoc potrzebującym jest w pewnym sensie nakazem moralnym.

- Nie możemy w ogóle zastanawiać się, czy należy pomagać. To nasz obowiązek - przyznał. Dodał, że bycie chrześcijaninem i Polakiem oznacza, że w trudnych dniach należy nie tylko oczekiwać pomocy, ale samemu nieść pomoc.

Oprócz marszałka województwa przyłączenie się do akcji zadeklarowali  m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz inne organizacje i instytucje z obszaru Mazowsza. 

Informacje dotyczące "Mazowsza dla Syrii", numer konta bankowego, na który można wpłacać pieniądze oraz numer płatnego SMS znajdują się na stronie http://pkwp.org.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL