GN 2/2021 Archiwum

Bp Kamiński: Bez modlitwy nie będzie jedności

Mówił na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan biskup warszawsko-praski.

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się Akademickie Spotkanie Ekumeniczne, w którym wzięli udział członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej.

Tematem było "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - udział Kościołów w zachowaniu polskości i budowaniu państwa”.

W czasie nieszporów bp Romuald Kamiński podkreślił, że jedynym fundamentem, na którym warto budować wzajemne relacje jest Bóg.

- Bez względu co robimy i jak oceniamy nasze działania, nie możemy zapominać, że jedynym źródłem jedności jest Bóg, stąd tak ważna jest modlitwa. Ona jest niejako fundamentem wszystkiego co wielkie i piękne, co się w oczach Bożych doczeka szczególnego upodobania - powiedział biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęcił do patrzenia w przyszłość z ufnością w Boże prowadzenie.

- Losy naszej Ojczyzny oddajmy Duchowi Świętemu. Od nas się żąda jedynie wierności Panu w tym do czego nas powołuje - zwrócił uwagę bp Romuald Kamiński.

Zbigniew Kamiński z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego nawiązał do historii chrześcijaństwa. Przestrzegł przed fanatyzmem i wykorzystywaniem Boga do własnych celów.

- Bardzo często w imię Chrystusa robimy różne dziwne rzeczy, nie zastanawiając się, jakie z tego wynikają konsekwencje, jakie owoce z tego przyjdzie zebrać. Tymczasem w Ewangelii możemy przeczytać, że to, co człowiek zasiał, to również i będzie zbierał. Jeśli jest dobry, służy pożytkowi innych, to z zasianego przez niego ziarna może być jeden kłos, dziesięć czy piętnaście, a wówczas : "Chwała Bogu!”, ale jeśli jego kłos będzie skażony - to jaki wyda plon? - zastanawiał się duchowny.

Przestrzegł też przed konformizmem. Tym, co powinno jednych pociągać do Chrystusa, powinno być świadectwo wiary innych.

- Mówić można wiele rzeczy. Można głosić piękne hasła i mieć wspaniałe ideologie, ale co z tego będzie jeśli słowa nie będą pokrywały się z czynami - zwrócił uwagę pastor.

Nieszpory poprzedziło ekumeniczne spotkanie naukowe pt. "100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - udział Kościołów w zachowaniu polskości i budowaniu państwa”.

Spotkanie w praskim seminarium odbyło się w ramach obchodzonego od 18 do 25 stycznia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegorocznym hasłem Tygodnia są słowa z Księgi Wyjścia "Prawica Twoja wsławiła się mocą".

Centralne nabożeństwo odbędzie w prawosławnej cerkwi Św. Trójcy w Siedlcach 21 stycznia, na którym homilię wygłosi bp Krzysztof Nitkiewicz.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Polsce przygotowano wiele wydarzeń. W Warszawie ekumeniczne nabożeństwa odbędą się w kilku kościołach różnych wyznań m.in. w kościele ewangelicko-reformowanym przy al. Solidarności 74, kaplicy Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego przy ul. Mokotowskiej 12 i kościele starokatolickich mariawitów przy ul. Wolskiej 186.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama