- Modlitwa jest najważniejszą sprawą na drodze do jedności - mówił podczas Mszy św. w kościele św. Marcina ks. Andrzej Gałka, witając "braci chrześcijan z jednego Kościoła Chrystusowego".
W modlitwie wieńczącej ścisły Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w kościele św. Marcina na Starym Mieście wzięli udział duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. Mszę św. odprawił bp Bronisław Dembowski.
- Wiele rzeczy nas dzieli: mamy różne stroje liturgiczne, o których każdy z nas może powiedzieć, że są "bardziej święte" - mówił podczas kazania bp Jerzy Samiec, biskup luterański, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, od 2016 prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. - Różnimy się podejściem do hierarchii, Komunii św,, nawet wystroju czy architektury kościołów. Co więc sprawia, że powinniśmy razem się modlić? Ze stuprocentową pewnością mogę powiedzieć: niezależnie, do której świątyni przyjdziemy, czy będzie to sala Adwentystów Dnia Siódmego, świątynia ewangelicko-reformowana, metodystyczna, ewangelicko-luterańska, cerkiew prawosławna, kościół mariawitów, katolicki czy polskokatolicki, na pewno jeden element będzie wspólny: krzyż, symbol bożej miłości. Wszyscy mówimy o Jezusie Chrystusie, który przyszedł na świat umierać na krzyżu Golgoty za grzechy wszystkich ludzi. Który bez względu na podziały, kocha nas jednakowo. My jednak możemy kochać Boga dopiero wówczas, gdy kochamy innych ludzi. Inaczej się nie da - dodał duchowny luterański.
Materiały do ekumenicznych modlitw pod hasłem „Prawica Twoja wsławiła się mocą” przygotowali chrześcijanie z Karaibów, a Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury, dostępnej na stronie ekumenia.pl.