Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomoże o. Pio

- Charyzmat św. o. Pio to nie tylko spowiedź i Msza św., ale także pomoc ubogim i cierpiącym - mówi ks. Andrzej Kuflikowski, kustosz sanktuarium św. o. Pio. I na Gocławiu buduje hospicjum, któremu będzie patronował święty kapucyn.

Placówka ma być jednym z dzieł na Rok Jubileuszowy 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. o. Pio oraz 50-lecia jego śmierci. Budynki mają powstać na terenie gocławskiej parafii przy ul. Fieldorfa naprzeciwko sanktuarium. Hospicjum ma mieć 72 łóżka, działać też będzie hospicjum domowe. Drugi z zaplanowanych budynków służyć ma jako dom dziennego pobytu dla seniorów.

- Świat się dzisiaj bawi, nie ma miejsca na chorobę, cierpienie i śmierć. Nie wolno eliminować z życia człowieka rzeczy, które są istotne. Na osiedlu, gdzie są przedszkola, szkoły, szpitale potrzebne jest też miejsce, gdzie ludzie złożeni chorobą, cierpieniem mogą godnie odejść - mówi kustosz.

W jego zamyśle hospicjum ma służyć nie tylko parafii, ale być otwarte na każdego bez względu na przekonania religijne, polityczne, kulturę i rasę. - Tak jak w przypowieści o miłosiernym samarytaninie - mówi kustosz.

Jak dotąd udało się zatwierdzić warunki zabudowy. Ks. Kuflikowski szacuje, że jeśli w tym roku udałoby się zdobyć miejsce pod budowę, to po przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, prace mogłyby ruszyć w 2019 lub 2020 roku. Powstaje także fundacja, która będzie pozyskiwać środki na budowę.

- Reszta to rola o. Pio - powiedział ks. Kuflikowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama