Nowy numer 47/2020 Archiwum

Sól, woda i oliwa

W Światowy Dzień Chorego w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes na Pradze odbędzie się obrzęd egzorcyzmowania oliwy, wody i soli.

Podczas naszej uroczystości odpustowej zostanie odmówiony egzorcyzm prosty nad wodą, oliwa i solą. Posłużą one do obrony przed złym duchem i ochrony przed chorobami. Produkty można dodawać do posiłku lub spożywać bezpośrednio. Pragniemy, by egzorcyzmowanie wody, oliwy i soli stało się praktyką comiesięczną odbywająca się każdego 11. dnia miesiąca, kiedy to o godz. 11 odprawiamy Mszę św. w intencji chorych - mówi ks. Stanisław Kosiorowski MIC, proboszcz parafii Matki Bożej z Lourdes.

Jak dodaje egzorcyzmowanie produktów należy do starej praktyki Kościoła. - Jezus uzdrawiał w różny sposób chorych, niewidomych, głuchych, opętanych i cierpiących. Nakładał ręce, używał śliny, pomagał na odległość. Posługiwał się też rzeczami materialnymi. My jesteśmy diecezjalnym sanktuarium chorych i służymy chorym. Można u nas nabyć wodę z Lourdes i herbatkę „Róża lourdzka” – wyjaśnia.

Egzorcyzmowane produkty prócz spożycia bezpośredniego można umieszczać również w pomieszczeniach. Sól rozsypuje się pod dywany i wycieraczki, tak by nie zebrał ich odkurzacz. Oliwę wciera się w parapety i meble od spodu. Wodą można spryskiwać dom. Woda egzorcyzmowana jest „mocniejsza” niż święcona. Produkty egzorcyzmowane „działają" niezależnie od świadomości osoby, która je używa. Dlatego też w przypadku osób opętanych, może dojść do demonstracji złego ducha.

Do diecezjalnego sanktuarium chorych 11 lutego zostaną wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II. Będą umieszczone w bocznym ołtarzu, obok obrazu Jezusa Miłosiernego. W Mszy św. wezmą udział: ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński, dziekan dekanatu praskiego ks. Edmund Modzelewski, marianie ze Stegien i Marymontu, poseł Paweł Lisiecki i burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki.

Egzorcyzmowanie soli, wody i oleju, a  także błogosławieństwo dewocjonaliów odbywa się w każdy drugi czwartek miesiąca w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce na wieczornej Mszy św.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama