Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pokazali akt urodzenia miasta

W Muzeum Warszawskiej Pragi można obejrzeć prawdziwy rarytas: XVII-wieczny dokument z pieczęcią Władysława IV.

Zabytkowy rękopis, w którym król Władysław IV zgadza się na założenie naprzeciwko Warszawy miasta Pragi, od 10 lutego można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52). Właśnie tego dnia mija dokładnie 370 lat od jego podpisania.

Akt lokacyjny, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, rzadko jest pokazywany publicznie. "Tym razem chcemy go nie tylko wyeksponować, ale i zachęcić do samodzielnego pochylenia się nad jego zawartością" - zaprasza Muzeum. Pomogą w tym udostępnione tłumaczenie treści z łaciny na język polski, drobne historyczne komentarze oraz program towarzyszący. Dzięki nim wspomniane w akcie miejsca, postaci i okoliczności, w jakich cztery wieki temu „rodziła się” Praga, przestaną być zagadkowe.

Z okazji urodzin Pragi od 10 do 18 lutego Muzeum można zwiedzić bezpłatnie. Akt lokacji miasta będzie prezentowany do 4 marca.

13 lutego o godz. 18 Adam Lisiecki z Muzeum Warszawskiej Pragi opowie o akcie z 1648 roku. Czas wykładu ok. 40 min. Wstęp bezpłatny.

Więcej zdjęć z Muzeum tutaj - GALERIA.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama