Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pobyć we wnętrzu relikwii

17 lutego mija 77. rocznica aresztowania św. o Maksymiliana. Z tej okazji w Niepokalanowie po Mszy św. o godz. 11 w celi, z której święty został zabrany na Pawiak odbędą się modlitwy z uszanowaniem jego relikwii. Pomieszczenie będzie dostępne dla zwiedzających w godz. 10 - 18.

- Druga cela św. Maksymiliana, o której istnieniu nie zawsze wspomina się pielgrzymom mieści się naprzeciwko muzeum. Tam zgromadzone są ważne pamiątki po świętym. Można powiedzieć, że całe to pomieszczenie jest relikwią – wyjaśnia o. Mirosław Kopczewski OFMConv, wikariusz klasztoru w Niepokalanowie.

Pomieszczenie składa się z dwój pokoików. Najpierw wchodzi się do gabinetu osobistego sekretarza gwardiana Niepokalanowa, gdzie przychodzili interesanci. W drugim pokoju mieszkał i pracował św. Maksymilian. Oba odznaczają się wielką prostotą. Biurko z wysoką nastawą przeznaczoną na dokumenty i korespondencję, żelazne łóżko z miednicą pod spodem, wieszak służący jako prowizoryczna szafa i oczywiście posążek Matki Bożej to ich główne wyposażenie.
Pobyć we wnętrzu relikwii   To tu o. Maksymilian wydawał dyspozycje co do pracy wydawnictwa, dyktował artykuły do „Rycerza Niepokalanej", a także zaczął tworzyć książkę o Matce Bożej Magdalena Chudzicka - Ta cela nie jest zwykłą izbą pamięci po znanej osobie. To nie jest muzeum. Mamy do czynienia z przedmiotami, których używał święty i ubraniami, w których chodził. Tu możemy uklęknąć, odmówić modlitwę i położyć swój różaniec na podłodze, po której chodził św. Maksymilian. Jeżeli zrobimy to z wiarą w obcowanie świętych, to nie jest to zabobon, tylko poważny znak naszej duchowej łączności ze św. Maksymilianem, który wstawia się za nami w niebie. A jest on potężnym wystawiennikiem. Wiemy o tym od wielu osób, które modliły się w tym pomieszczeniu i używały relikwii zgodnie z ich wyznaczonym przez Kościół przeznaczeniem – wyjaśnia o. Kopczewski.

W związku z jubileuszem w niedzielę 18 lutego o godz. 10 w sanktuarium będą modlić się członkowie wspólnot kolbiańskich. Po Eucharystii przy pomniku św. o. Maksymiliana zostaną złożone kwiaty, a w sali św. Bonawentury odbędzie się oratorium maryjno-kolbiańskie pod dyrekcją o. Andrzeja Sąsiadka, proboszcza parafii w Niepokalanowie. Zostanie również wyświetlony film „Proroctwo” w reż. Mariama Pneumatofora, który ukazuje szczególną rolę Polski wyznaczoną przez Jezusa. W tym dniu do sanktuarium przybędzie również bp Rabban al-Qas, posługujący w ubogiej diecezji chaldejskiej Zakho i Amadiya w Kurdystanie, gdzie zostało przyjętych wielu uchodźców.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama