Nowy numer 44/2020 Archiwum

Warszawskie parafie szykują się na Noc Konfesjonałów

Trwają zapisy do dziewiątej edycji akcji. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 14 warszawskich kościołów.

Duszpasterska akcja Noc Konfesjonałów została zapoczątkowana przez ks. dr. Grzegorza Adamskiego, 2 kwietnia 2010 r. o 21.37, dla upamiętnienia św. Jana Pawła II. W pierwszej edycji wzięły w niej udział trzy parafie, w ostatniej, w 2017 r. - 220.

- Dzięki dobrowolnemu zaangażowaniu kilkuset kapłanom wydarzenie to przynosi owoce duchowe osobom żyjącym na peryferiach wiary, u których tli się jeszcze tęsknota za Bogiem - mówi pomysłodawca.

Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu w okresie Triduum Paschalnego nocnej spowiedzi co najmniej do północy oraz zgłoszeniu tego faktu w serwisie www.nockonfesjonalow.pl. Serwis internetowy w okresie trwania akcji cieszy się dużą popularnością, gdyż odwiedza go blisko 60 tysięcy użytkowników,  którzy w łatwy i szybki sposób mogą przeglądać najbliższe kościoły, w których mogą się wyspowiadać. Ponadto na stronie internetowej dostępne są do pobrania materiały pomagające w dobrym przygotowaniu się do sakramentu, w tym rachunek sumienia w formie aplikacji na smartfony oraz w formie audiobooka. 

Jak wyjaśnia ks. Adamski, poza wymiarem pastoralnym, akcja Noc Konfesjonałów promuje w przestrzeni publicznej duchowy wymiar świąt Wielkiej Nocy. To odpowiedź na styl życia współczesnego człowieka, czyli odkładanie rzeczy duchowych na ostatnią chwilę.

- Współcześnie zaobserwować można w społeczeństwie znaczące zmiany priorytetów i zachowań, kiedy pośpiech i sprawy bieżące powodują odsunięcie rzeczywistości duchowej na dalszy plan. Nie można popierać takich postaw, jednak mając wiedzę jak funkcjonuje dzisiejszy świat, lepiej jest szukać drogi dotarcia do potrzebujących niż walczyć z tym co nieuniknione - mówi.

Noc Konfesjonałów rozpocznie się w Wielkim Tygodniu we wtorek, jednak najwięcej parafii weźmie w niej udział w Wielki Piątek. Z warszawskich parafii na razie zgłosiły się: Zmartwychwstania Pańskiego, Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli, Św. Kazimierza oraz Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich.

Podczas wizyty „ad limina apostolorum” w 2014 r. biskupi opowiedzieli papieżowi Franciszkowi o Nocy Konfesjonałów. Papież bardzo się nią ucieszył. W ostatnich dniach z inicjatywy Papieża w diecezjach całego świata odbyła się podobna akcja o nazwie „24 godziny dla Pana” polegająca na całodobowej adoracji i czuwaniu w konfesjonałach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama