Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wielki Ślązak będzie miał pomnik w Warszawie

Monument Wojciecha Korfantego, walczącego o przyłączenie Śląska do Polski, stanie przy Trakcie Królewskim, gdzie upamiętnieni zostali m.in. król Zygmunt III Waza, prymas Stefan Wyszyński, Mikołaj Kopernik i marszałek Józef Piłsudski.

Inicjatorem budowy pomnika Wojciecha Korfantego było Towarzyszenie Przyjaciół Śląska w Warszawie. W 2014 roku Rada Miasta st. Warszawy wyraziła zgodę na postawienie monumentu na Trakcie Królewskim, który stał się aleją pomników wielkich Polaków.

Zostali na nim upamiętnieni: król Zygmunt III Waza, Adam Mickiewicz, książę Józef Poniatowski, Bolesław Prus, ks. Jan Twardowski, prymas Stefan Wyszyński, Mikołaj Kopernik, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Henryk Sienkiewicz, Fryderyk Chopin i marszałek Józef Piłsudski.

20 marca nastąpi podpisanie porozumienia o wzniesieniu w Warszawie pomnika Wojciecha Korfantego. Uroczystość odbędzie się w miejscu, w którym zgodnie z uchwałą Rady Miasta stanie monument, czyli u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli.

 Porozumienie podpiszą przedstawiciele władz miasta oraz Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, reprezentujący także przedstawicieli samorządów miast śląskich - propagatorów idei powstania pomnika. 

W uroczystości udział wezmą także: Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, Józef Musiał, prezes Towarzystwa Przyjaciół Śląska oraz przedstawiciele Związku Górnośląskiego. 

Na uroczystości podpisania porozumienia obecni będą także rekonstruktorzy w strojach i mundurach z okresu powstań śląskich, którzy w gwarze śląskiej będą mogli opowiedzieć o tej dramatycznej historii swego regionu.

Pomnik Wojciecha Korfantego zostanie wybrany przez jury konkursu, który będzie rozpisany wkrótce.

20 marca mija 97. rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku. Polską akcją plebiscytową kierował Wojciech Korfanty, przedstawiciel rządu Rzeczypospolitej Polskiej, walczący o przyłączenie Śląska do Polski.

Wynik głosowania był niekorzystny dla Polski. Pod koniec kwietnia 1921 roku na spotkaniu dowódców wojskowych z W. Korfantym, zapadła decyzja o wybuchu III powstania śląskiego, które przyczyniło się do zmiany decyzji Rady Ambasadorów o przebiegu granicy na Górnym Śląsku na korzyść Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Stefan1
    16.03.2018 20:25
    Być moze dla pokolenia naszych dziadków był Korfanty "wielkim" Ślązakiem. Dla mnie i mojej rodziny z Sadzawek w Siemianowicach dzisiaj jest tylko tym co ŚLONZEK sprzedoł.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL