Nowy numer 19/2021 Archiwum

Czy jesteś gotowy do Drogi?

Przed nami bardzo intensywne duchowo dni. Po radosnym "Hosanna!" Niedzieli Palmowej, nadejdzie piątkowe "Ukrzyżuj!" i cisza Wielkiej Soboty.

"Czuwajcie ze mną" - mówił Jezus do uczniów w Ogrójcu. To jest nasze zadanie na najbliższy tydzień. Czuwać z Panem. Towarzyszyć Mu podczas Ostatniej Wieczerzy, pojmania, drogi na Golgotę, aż po krzyż i radość wielkanocnego poranka. Nie uciekać w pracę, domowe obowiązki i świąteczną krzątaninę.

Świąteczne śniadanie w gronie rodziny jest ważne i wymaga przygotowań, ale bez Wielkiej Nocy, wiary i radości, byłoby tylko tradycją. Warto w tym tygodniu znaleźć czas na ciszę, adorację  i Liturgię.

WIELKI CZWARTEK

To dzień ustanowienia Eucharystii i szczególne święto kapłanów. O godz. 10 w bazylikach archikatedralnej  (ul. Kanonia 6) oraz katedralnej na Pradze (ul. Floriańska 3) biskupi wraz z kapłanami odprawią Mszę św. z poświęceniem olejów i odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich.

Wieczorem rozpoczyna się najważniejsza uroczystość w liturgii Kościoła – Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Mszy Wieczerzy Pańskiej w praskiej katedrze o godz. 18 będzie przewodniczył bp Romuald Kamiński, a w bazylice archikatedralnej na Starym Mieści też o godz. 18 - kard. Kazimierz Nycz.

WIELKI PIĄTEK

Liturgia Ciemnej Jutrzni rozpocznie się o godz. 7 w katedrze na Starym Mieście (przewodniczy kard. Kazimierz Nycz) i o 7.30 w katedrze na Pradze.

Wielkopiątkową Liturgię Męki Pańskiej w bazylice przy ul. Kanonia 6 o godz. 17 poprowadzi bp Rafał Markowski. O godz. 18 w praskiej katedrze przewodniczyć jej będzie abp Henryk Hoser, w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grochowska 365) - bp Romuald Kamiński, a w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej - bp Marek Solarczyk.

O godz. 20 kard. Kazimierz Nycz poprowadzi centralne nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Uczestnicy przejdą trasą: kościół św. Anny – Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska – pl. Teatralny – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Tokarzewskiego – Koraszewicza – Krakowskie Przedmieście – kościół św. Anny. Krzyż poniosą kolejno: biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, prawnicy, Kościelna Służba Porządkowa „Totus Tuus”, strażacy, wojsko, wspólnoty rodzin, policja, Droga Neokatechumenalna, rzemieślnicy i Archikonfraternia Literacka, Akcja Katolicka oraz rajcy.

W tym roku autorem rozważań, które będą odczytywane przy kolejnych stacjach, jest dr Wojciech Kozłowski, historyk, zastępca dyrektora ds. programowych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz adiunkt w Katedrze Europeistyki w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Pracy Socjalnej na Akademii Pedagogiki Specjalnej. Ponadto mąż i ojciec trójki dzieci, członek ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame Polska.

Na zakończenie Centralnej Drogi Krzyżowej na placu Zamkowym słowo pasterskie do uczestników nabożeństwa skieruje kard. Kazimierz Nycz. Następnie krzyż zostanie wniesiony do kościoła na adorację

WIELKA SOBOTA

Liturgia Ciemnej Jutrzni rozpocznie się o godz. 7 w katedrze na Starym Mieście (przewodniczy kard. Kazimierz Nycz) i o 7.30 w katedrze na Pradze. 

Po całodniowej adoracji grobów Pańskich w kościołach, o godz. 20 w bazylice archikatedralnej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej. Na jej zakończenie ulicami Starego Miasta przejdzie procesja rezurekcyjna.

Biskup Romuald Kamiński o godz. 20 odprawi Liturgię w praskiej bazylice katedralnej, natomiast bp Marek Solarczyk o godz. 20 w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach. 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

O godz. 6 bp Piotr Jarecki odprawi Mszę św. rezurekcyjną w parafii bł. Władysława z Gielniowa (ul. Przy Bażantarni 3) na Natolinie. Biskup Michał Janocha będzie w tym czasie w Komorowie, w kościele Narodzenia NMP (ul. 3 Maja 9). Biskup ordynariusz warszawsko-praski Romuald Kamiński poprowadzi rezurekcje w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie (ul. Grzybowa 1). W parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie (ul. Chłopickiego 2) obecny będzie abp Henryk Hoser SAC, natomiast bp Marek Solarczyk odprawi Mszę św. z procesją rezurekcyjną w parafii Dobrego Pasterza w Miedzeszynie (ul. Przewodowa 15/21).

W pierwszy świąteczny dzień kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. o godz. 11 w bazylice archikatedralnej w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama