Nowy numer 4/2021 Archiwum

Ofiarom katastrofy smoleńskiej

Na 10 kwietnia w Warszawie zaplanowano państwowe obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej, uroczystości zaplanował też stołeczny ratusz.

Uroczystości państwowe rozpoczną się od Mszy św. w intencji ofiar katastrofy o godz. 8 w kościele seminaryjnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu 52/54. Po niej odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

O godz. 8.20 odbędzie się także składanie wieńców m.in. przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim. Modlitwę odmówią przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich. O 8.41, w godzinę katastrofy, zostanie odegrany utwór "Cisza".

Po południu o godz. 15.30 rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego. Między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowany kamień węgielny pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

O godz. 19. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza zostanie odprawiona Msza św. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela przy ul. Kanonia 6. Po niej nastąpi przemarsz na trasie pl. Zamkowy – Krakowskie Przedmieście, Tokarzewskiego-Karaszewicza, pl. marsz. J. Piłsudskiego.

Organizatorem państwowych obchodów jest wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wstęp na teren uroczystości państwowych – jak zaznaczyła - ze względów bezpieczeństwa ma być "reglamentowany", a "zasady i sposób dystrybucji wejściówek czy zaproszeń przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego". Główne uroczystości będą zabezpieczane przez służby podległe MON i MSWiA; do działań włączona zostanie Straż Miejska.

Przez cały dzień wiele ulic i placów będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu, także pieszych. Policja ustawi kilka kilometrów barier, m.in., na pl. Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu i pl. Piłsudskiego.

10 kwietnia wygrodzone barierkami będą m.in. pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i pl. marszałka Piłsudskiego. Przez cały dzień zakaz zatrzymywania się będzie obowiązywał m.in. na ulicach: Boleść, Brzozowa, Celna, Jezuicka, Kanonia, Dziekania i Bednarska. Autobusy będą kursowały objazdami; zmienią się trasy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 i N44.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama