Nowy numer 39/2020 Archiwum

Trzy zdania bł. ks. Michała Sopoćki

"Ufający" to nowe wydanie albumu Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia, który zaprezentowano na Targach Wydawców Katolickich.

"Tyle razy myślałem o tej prawdzie w medytacjach, szczególnie na rekolekcjach, tyle razy mówiłem o niej w kazaniach i powtarzałem w modlitwach liturgicznych, ale nie wnikałem w jej treść i w jej znaczenie dla życia duchowego; szczególnie nie rozumiałem, a na razie nie mogłem się zgodzić, że Miłosierdzie Boże jest najwyższym przymiotem Stwórcy, Odkupiciela i Uświęciciela. Dopiero trzeba było prostej, świątobliwej duszy, ściśle zjednoczonej z Bogiem, która - jak wierzę - z natchnienia Bożego powiedziała mi o tym i pobudziła do studiów, badań i rozmyślań na ten temat" - wspominał ks. Sopoćko, przyznając, że sprawa kultu Bożego Miłosierdzia, a szczególnie ustanowienie Niedzieli Miłosierdzia Bożego, była jednym z głównych celów jego życia.

Grzegorz Górny zwrócił uwagę, że cicha, skromna praca, przynosząca wielkie duchowe dobra, zapoczątkowana przez ks. Sopoćkę, jest kontynuowana w założonym przez niego Zgromadzeniu Sióstr Jezusa Miłosiernego (faustynki). Powstania tego zgromadzenia chciał Pan Jezus w objawieniach s. Faustynie. Pierwszy domu zakonny założono w 1946 r. w Myśliborzu k. Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki "pomyłce" sekretarza biskupa z Wilna, który zamiast do Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik, zadzwonił do domu generalnego faustynek do Gorzowa, siostry w 2001 r. założyły placówkę w Wilnie. I też przez zupełny "przypadek" otrzymały później budynek, w którym dawniej mieszkał ks. Sopoćko i w którym powstał obraz Jezusa Miłosiernego. Wymowne, że w miejscu dawnej pracowni znajduje się teraz kaplica Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki. To w niej Koronką do Bożego Miłosierdzia siostry modlą się za umierających, oczekując dla nich łask, które z tą modlitwą związał Jezus. Siostra Michaela Rak, dzięki której powstało to pierwsze na Litwie hospicjum dla dorosłych, zbiera fundusze na hospicjum dla dzieci.

Album "Ufający" został wydany nakładem wydawnictwa Rosikoń Press. jest kolejnym w serii "świadkowie Tajemnicy", która na tegorocznych Targach Wydawców Katolickich zdobyła wyróżnienie kapituły nagrody Feniksa.

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama